Účast na kongresu k 25. výročí Akademie evropského práva v Trieru (TZ120/2017)

Z Multimediaexpo.cz

Soudce Jiří Zemánek se ve dnech 19. – 20. října 2017 zúčastnil kongresu uspořádaného Akademií evropského práva (ERA) v Trieru u příležitosti 25 let od jejího založení. ERA vznikla z podnětu Evropského parlamentu jako nezisková organizace, finančně podporovaná Evropskou unií, která zejména prostřednictvím krátkodobých kursů a regionálních seminářů prohlubuje způsobilost odborníků z různých právnických profesí pracovat s evropským právem v jeho oborovém členění; Česká republika je partnerskou zemí od roku 2008. Akce se zúčastnilo na 300 lidí.

Na pozadí výzev, kterými proces evropské integrace v poslední době prochází, bylo jako stěžejní pro tento kongres zvoleno téma „Autorita unijního práva. Věříme v ni ještě?“, s dílčími tématy, věnovanými tvorbě práva a roli soudů, překážkám oslabujícím účinnost pravidel vnitřního trhu, perspektivám dosud neúplné Hospodářské a měnové unie, ohrožování vlády práva jako základu autority práva EU a krizi legitimity v kontextu brexitu.

Podle Josepha Weilera z New York University nemůže autorita práva stavět na míře, s jakou se zákonodárce „strefí“ do očekávání voličů, jak ji před ním jako „result-oriented“ prezentoval místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička, ale především na míře demokratičnosti normotvorného procesu, určující stupeň akceptovatelnosti jeho výsledku, přestože ten se může jevit v důsledku dosaženého politického kompromisu jako suboptimální.

Předseda Soudního dvora Evropské unie Koen Lenaerts vyzdvihl význam transnacionálního mezisoudního dialogu jako faktoru demokraticky legitimizující rozhodování soudů v rámci funkčně propojeného a na vzájemné důvěře budovaného evropského soudnictví („integrated judiciary“ podle Daniela Halberstama), jehož ohniskem („networking position“) je Soudní dvůr, který zakládá od počátku roku 2018 otevřenou databázi rozhodnutí vnitrostátních soudů s prvky unijního práva. Ta má posílit horizontální rozměr odkazů na judikaturu mezi soudy a obousměrnost jejich komunikace se Soudním dvorem v systému předběžných otázek.

Na kongresu dále např. zaznělo, že národní jurisdikce jsou nejen nezávislé na dalších součástech vnitrostátní veřejné moci, ale i vzájemně závislé pokud jde o potenciál dotváření sdíleného práva v Evropě (Thomas of Cwmgiedd, Lord Chief Justice of England and Wales), že habitus základních práv tvoří jejich ochranná funkce i v soukromoprávních vztazích (Maciej Szpunar, generální advokát Soudního dvora EU), že následky absence mezí solidarity nejsou jen britským problémem (Paul Craig, University of Oxford), aj.

Samostatný panel pak byl věnován krizi právního státu a použití čl. 7 Smlouvy o Evropské unii při jejím řešení, přičemž značná pozornost v diskuzi byla věnována aktuální situaci v Polsku. Aby se porušování této zásady nestalo normou a možnost nápravy jen „papírovým tygrem“, není věcí jen Evropské komise, nýbrž zejména samotných členských států EU, jejichž obecné i ústavní soudy mají aktivně pracovat na společném pojetí rule of law jako podmínky skutečné demokracie a ochrany základních práv.

Celkové vyznění kongresu ERA lze shrnout do přímého vzkazu všem vnitrostátním instancím pečujícím o udržitelnost spravedlnosti: hlavně na nich záleží, jak budou schopny čelit tlakům na erozi hodnot, na nichž spočívá projekt evropské integrace jako společenství nejen států, ale především lidí, k jejichž prospěchu má autorita práva EU sloužit.

Kontakt

  • Ústavní soud (Brno, TZ 120/2017)
  • Joštova 8, 660 83 Brno 2
  • Telefon: (+420) 542162111
  • Fax: (+420) 542161309, (+420) 542161169
  • Elektronická podatelna: podani@usoud.cz
  • Web: http://www.usoud.cz/



Tisková zpráva je součástí Katalogu firem a představuje placené reklamní sdělení.