Ústavní soud odmítl návrh DELTA PEKÁREN a. s. na obnovu řízení ve věci pokuty za porušení povinnosti podrobit se provedení místního šetření (TZ14/2017)

Z Multimediaexpo.cz

Plénum Ústavního soudu (soudce zpravodaj Vladimír Sládeček) odmítlo návrh na obnovu řízení ve věci ústavní stížnosti navrhovatelky DELTA PEKÁRNY a. s., rozhodnuté Ústavním soudem pod sp. zn. III. ÚS 2309/09.

Navrhovatelka se domáhala obnovy řízení o ústavní stížnosti a následného zrušení usnesení Ústavního soudu ze dne 26. 8. 2010, sp. zn. III. ÚS 2309/09 s poukazem na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), který ve věci DELTA PEKÁRNY a. s. proti ČESKÉ REPUBLICE konstatoval porušení práva navrhovatelky zakotveného v čl. 8 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod (právo na respektování soukromého a rodinného života). Stížnost k ESLP navazovala na soudní řízení, v němž bylo neúspěšně napadeno rozhodnutí předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o uložení pokuty ve výši 300 000 Kč za porušení povinnosti podrobit se provedení místního šetření (např. nezpřístupnění části e-mailové korespondence v elektronické podobě ve svých obchodních prostorách). ESLP konstatoval, že žádné ze dvou soudních správních řízení se přímo netýkalo řádného průběhu šetření ÚOHS, a že neexistoval jiný samostatný opravný prostředek, kterým by bylo možno průběh šetření napadnout, z čehož plyne, že stěžovatelce nebyla poskytnuta dostatečná záruka proti svévoli.

Ústavní soud připomněl, že právě projednávaná věc úzce souvisí s paralelně probíhajícím přezkumem rozhodnutí o spáchání správního deliktu. Rozhodnutí správních soudů v tomto řízení byla napadena ústavní stížností vedenou pod sp. zn. IV. ÚS 4397/12, o které Ústavní soud již rozhodl tak, že napadená rozhodnutí zrušil z důvodů porušení práva na respektování soukromého a rodinného života, které vycházelo právě z tohoto šetření: http://www.usoud.cz/aktualne/pokuta-za-tzv-kartel-pekaren-byla-ulozena-i-na-zaklade-procesne-nepouzitelnych-dukazu/ . Ústavní soud zároveň uložil správním soudům, aby v dalším řízení zhodnotily, zda je možné dodatečně posoudit výkon pravomoci ÚOHS co do vhodnosti, délky a rozsahu provedených místních šetření, a tím případně i zhojit dosud váznoucí vadu procesní nepoužitelnosti důkazů na jejich základě opatřených. Krajský soud následně konstatoval, že místní šetření bylo zákonné, nezbytné z hlediska vhodnosti, délky a rozsahu přiměřené legislativnímu cíli.

Ústavní soud dospěl k závěru, že návrh na obnovu řízení je podle § 119a odst. 1 zákona o Ústavním soudu nepřípustný, neboť ESLP uváděné nedostatečné procesní záruky soudního přezkumu výkonu pravomoci ÚOHS z hlediska posouzení vhodnosti, délky a rozsahu místního šetření ve vztahu k navrhovatelce již netrvají a byly zhojeny, přičemž také přihlédl k rozhodnutí ESLP, na základě kterého byl podán projednávaný návrh na obnovu řízení, resp. předpokládané nápravy bylo dosaženo v jiném řízení.

Kontakt

  • Ústavní soud (Brno, TZ 14/2017)
  • Joštova 8, 660 83 Brno 2
  • Telefon: (+420) 542162111
  • Fax: (+420) 542161309, (+420) 542161169
  • Elektronická podatelna: podani@usoud.cz
  • Web: http://www.usoud.cz/



Tisková zpráva je součástí Katalogu firem a představuje placené reklamní sdělení.