Šok ⇒ Mobilizace !! Vláda velmi rychle a potichu mění zákony !!
Bojí se nevole občanů. Jde o čas... Kdo tady straší válkou, Babiš ??

.22 WMR

Z Multimediaexpo.cz

.22 WMR vpravo, .22 LR vlevo
Porovnání s různými puškovými nábojemi. .22 WMR 4. zleva

Náboj .22 Winchester Magnum je ve většině případů označován jako .22 WMR. Hmotnost střely je většinou 40 grainů (2.6g) a úsťová rychlost přibližně 600m/s z puškové hlavně nebo 460m/s z krátké zbraně.

Obsah

Historie

.22 WMR byl uveden na trh v padesátých letech firmou Winchester a jedná se o jediný úspěšný náboj s okrajovým zápalem, který byl uveden v 20. st. Tento náboj používá větší nábojnici než .22 LR a to jak co do délky, tak do průměru. Nábojnice je také mnohem silnější než u výše zmíněného náboje, což umožňuje dosahování vyšších tlaků při výstřelu.

Použití

Protože tento náboj většinou používá střelu stejné hmotnosti jako náboj .22 LR, tak i použití je většinou stejné. Díky vyšší rychlosti dosahuje větší penetrace na všechny vzdálenosti a větší expanze střely, je-li použito expanzivní střelivo.

Nízká cena, relativně nízký hluk výstřelu a zanedbatelný zpětný ráz dělají tento náboj vhodný pro delší střelby.

Tento náboj se stal základem pro náboj .17 HMR, zatím první náboj s okrajovým zápalem uvedený na trh v 21. století (ten nabízí vyšší rychlosti a plošší trajektorii.

Podle výzkumů pánů Marshall a Sanow při použití v sebeobraně stačí k zastavení útočníka pouze jeden výstřel v 42% případů. Toto nízké číslo je způsobeno zejména nízkým průměrem střely.

Synonyma názvu

  • .22 Winchester Magnum
  • .22 WMR
  • .22 Magnum

Související články


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
.22 WMR