Black Sabbath, Vol. 4

Z Multimediaexpo.cz

Black Sabbath Vol. 4 je název hudebního alba od anglické hudební skupiny Black Sabbath vydané v roce 1972. Toto album je také studiová práce, nesoucí se v duchu předchozích tří alb, ale nově s akustikou a zvukovými efekty. Skladby FX a Laguna Sunrise jsou pouze instrumentální na rozdíl od zbytku skladeb na této desce.

Skupina jakoby „vyzrála“ a ukazuje na tomto albu, jak daleko se za ty dva roky od vydání prvního alba Black Sabbath dostala a jak pokročila ve svém hudebním vývoji. Nemyslí se tím, že by radikálně změnila styl své hudby, ale že dále pokročila ve svém rozvíjení typického „sabbatovského“ pojetí skladeb.

Už před nahráváním svého čtvrtého alba, které se původně mělo jmenovat podle kokainového songu "Snowblind", skupina prohlašovala, že jejich novinka bude hudebně různorodější a svůj slib dodržela. Nalezneme zde jak tvrdou „klasiku“ v podobě písní "Supernaut", "Cornucopia" nebo "Under The Sun", tak osmiminutovou progresivní kompozici "Wheels of Confusion". Instrumentálka "Laguna Sunrise" a balada "Changes" zase odhalují dosud skrývanou lyrickou stránku kapely. „Čtyřkou“ začali Black Sabbath také hudebně více experimentovat. Ve skladbě "Changes" vůbec poprvé použili syntezátor a Butler v ní hraje na mellotron, "Laguna Sunrise" byla doplněna smyčci. LP Vol. 4 je nenápadné, na skladby však velice silné řadové album.

Na obálce alba zezadu je Ozzy Osbourne stojící u mikrofonu v roláku, který má na rukávech dlouhé, rádoby kovbojské třásně, a zepředu je Ozzy v podobné, ne-li stejné pozici, ale jen jako žlutý vyplněný obrys na černém pozadí.

Seznam skladeb

 1. "Wheels of Confusion/The Straightener" – 8:14
 2. "Tomorrow's Dream" – 3:12
 3. "Changes" – 4:43
 4. "FX" – 1:43
 5. "Supernaut" – 4:45
 6. "Snowblind" – 5:30
 7. "Cornucopia" – 3:55
 8. "Laguna Sunrise" – 2:52
 9. "St. Vitus Dance" – 2:27
 10. "Under the Sun/Every Day Comes and Goes" – 5:52

Sestava

 1. Ozzy Osbourne – zpěv
 2. Tony Iommi – kytara, mellotron, piáno
 3. Geezer Butler – baskytara
 4. Bill Ward – bicí

Externí odkazy