Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Don S. Davis

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání

Don Sinclair Davis (* 4. srpen 1942, † 29. června 2008) byl americký herec, učitel divadla a kapitán v armádě Spojených států amerických.

Obsah

Kariéra

Pravděpodobně byl nejvíc znám rolí Generála George S. Hammonda ve vědeckofantastickém televizním seriálu Hvězdná brána (1997 – 2007) a pro dřívější zpodobnění Majora Garlanda Briggse v seriálu Twin Peaks (1990 – 1991). V seriálu MacGyver byl kaskadérem/dvojníkem Dana Elcara. Často byvál s Elcarem pleten a naopak. Davis se objevil ve dvou dílech MacGyvera, pokaždé v jiné roli. První postavou byl řidič náklaďáku s cementem v díle "Výbuch" a druhou pytlák Wyatt Porter v dílu "Ohrožený Kruh". Také hrál otce Scullyové v seriálu Akta X. Kanadské publikum může Davise znát také díky jeho slavnému působení v seriálu Heritage Minutes, kde hrál arogantního amerického zlatokopa, který vytáhl zbraň na Sama Steelea.

Život

Davis se narodil ve městečku Auroře ve státě Missouri. Na universitě Southwest Missouri State College dosáhl bakalářského titulu z divadla a umění. V roce 1970 získal magisterský titul na kozervatoři Southern Illinois University v Carbondale. Poté několik let učil, než se na tuto universitu vrátil, aby dokončil studium divadelních umění na titul Ph.D.. Ve filmech začal učínkovat od roku 1982, zároveň také učil na Universitě Britské Kolumbie. S učením přestal roku 1987, aby se mohl naplno věnovat herectví.

Herectví ho zcela nenaplňovalo, a tak byl také výtvarným umělcem, travícím většinu svého času malováním a vyřezáváním. Malování, vyřezávání a kreslení doprovázelo Davise už od raného věku. Celý svůj život směřoval k dalšímu provozu těchto činností, které byly později následovány jeho Výborem pro design a prodejem umění.

Davis zemřel 29. června 2008 v 65 letech. Jako příčina byl uveden rozsáhlý infarkt.

Namísto květin či darů požádala Davisova rodina, aby truchlící věnovali dary American Heart Association.

Filmografie

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Don S. Davis
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace