Ethereum

Z Multimediaexpo.cz

Ethereum je kryptoměna založená na blockchainu a zároveň decentralizovaný virtuální stroj pro běh „smart contracts” (chytrých kontraktů, dále jen kontraktů).

Tyto kontrakty lze vnímat jako bloky programového kódu, které jsou vykonávány celou sítí ověřitelným a nezmanipulovatelným způsobem. Jednou vložené do sítě poté provádějí zadaný, turingovsky kompletní, program, dokud jim nedojde Ether (jednotka kryptoměny). Ether může být dále doplňován zasláním od uživatelů, nebo jiných kontraktů. Kontrakty tedy mohou posílat zprávy či Ether ostatním uživatelům, nebo kontraktům.

Autorem Etherea je Vitalik Buterin, který koncept poprvé popsal ke konci roku 2013[1], spolu s Gavinem Woodem, který koncept formalizoval na začátku roku 2014 v takzvaném Yellow Paperu.[2]

Síť je spuštěna pro uživatele od 30. července 2015 v režimu Frontier (veřejný beta test). Koncept Etherea spadá mezi next-generation kryptoměny, někdy také nazývané jako Bitcoin 2.0”.

Obsah

Události kolem zcizení etherů

Dne 18. června 2016 kvůli chybě ve zdrojovém kódu byly provedeny právoplatné transakce, které měly za následek "zcizení" 3,6 milionu etherů. V tehdejší ceně se jednalo o cca 50 milionů dolarů.

V průběhu dalších dní byl většinovou silou sítě odhlasován zásah (Hard fork) do ethereové sítě s cílem vrátit "ukradené" ethery investorům.

Odhlasovaný Hard fork byl úspěsný, proveden dne 20. července 2016, vytěžením bloku 1 920 000.

Decentralizovaná povaha sítě ovšem neumožňuje ani tvůrcům zastavení původního blockchainu. Starý blockchain, který měl po prvním dni pouze 0,5% sílu, odpůrci zásahů do sítě nadále udržují tento blockchain v chodu. Tito odpůrci prohlásili původní blockchain za apolitický a nezmanipulovatelný a vznikla nová měna, dočasně nazvaná Ethereum classic.

Ode dne 24. července 2016 je Ethereum classics obchodovatelná na jedné z největších burz kryptoměn poloniex.com. Především díky možnosti obchodovat novou měnu se ke starému blockchainu opět připojilo více lidí a síla sítě dosahovala dne 26.7.2016 již 8% sítě nového blockchainu.

Existují tedy dnes dvě Ethereové sítě, které provádění transakce a chytré kontrakty, zatím s velmi odlišnou cenou.

Superpočítač světa

Potenciál využití takovýchto systému je opravdu neomezený. Jednou ze zřejmých možností je vytvoření nové kryptoměny několika řádky kódu, okamžitě spustitelnou na Ethereum blockchainu. Dalšími možnostmi jsou například astrofyzické výpočty, které potřebují obrovskou kapacitu, můžeme si tedy vybavit prvopočátky informačních technologií, kde počítač zabral celou místnost. Ethereum ovšem dokázalo překonat propast nutnosti soustředit všechen hardware na jednom místě, podobně jako místnost využívá Ethereum blockchain.

Zakoupení

Ethereum lze směnit za Bitcoin na některé ze světových burz, kde je obchodováno. Těmi můžou být například Poloniex, nebo Kraken.

Ethereum lze zakoupit i např. pomocí SEPA převodu na burze coinbase.com. Stejně tak jako u českých směnáren je zde ale při vyšších částkách nutné podstoupit proces ověření identity.

Od 17. srpna 2017 umožňuje Ethereum obchodovat i burza Bitstamp.net (jedna z prvních burz obchodujících Bitcoin).

Související články

Reference

  1. Bitcoin Magazine – Ethereum: A Next-Generation Cryptocurrency and Decentralized Application Platform (anglicky)
  2. Ethereum: A Secure Decentralised Generalised Transaction Ledger (PDF, anglicky)

Externí odkazy