Evropská vysílací unie

Z Multimediaexpo.cz

Evropská vysílací unie1
Členské státy označeny zeleně
založení  12. února 1950
typ  Unie vysílacích společností
členství  74 aktivních členů z 51 států
sídlo  Ženeva (Švýcarsko)
oficiální stránky  www.ebu.ch

1 další oficiální názvy:
  • European Broadcasting Union
  • L'Union Européenne de Radio-Télévision

Evropská vysílací unie (anglicky: European Broadcasting Union, EBU; francouzsky: L'Union Européenne de Radio-Télévision) je evropské sdružení převážně veřejnoprávních, ale i komerčních rozhlasových a televizních stanic, založené 12. února 1950 se sídlem ve švýcarské Ženevě.

Obsah

Historie

Evropská vysílací unie byla založena jako organizace zastřešující rozhlasové a televizní společnosti „západní Evropy“ a svým způsobem byla protipólem Mezinárodní organizaci pro rozhlas a televizi (OIRT (Organisation Internationale De La Radio Et Television), která sdružovala země tzv. „východního bloku“. Po revolučních změnách počátkem 90. let se OIRT, včetně svých členských zemí začlenila do Evropské vysílací unie.

Její vznik byl spojen s jedinou myšlenkou, a to, že je zbytečné vyrábět několik pořadů stejného typu, když je možnost si je vzájemně vyměnit, což může přispět i k porozumění mezi jednotlivými stanicemi.

Původním sídlem Evropské vysílací unie byl Brusel, později se však přesunulo do Ženevy, kde se nachází dodnes; OIRT sídlila v Praze.

Současnost

Česká republika je zastoupena v Evropské vysílací unii Českým rozhlasem a Českou televizí (členové od 1993). Evropská vysílací unie má k roku 2007 celkem 74 aktivních členů z 51 zemí a 44 členů přidružených. Svou působností zasahuje nejenom Evropu, ale i oblasti v severní Africe a severozápadní Asii.

Mezi hlavní zájmy Evropské vysílací unie patří výměna příspěvků a pořadů zejména ze sportovních, politických a kulturních oblastí. Asi nejvýznamnějším kulturním počinem je hudební soutěž nejlepších zpěváků a skupin - Velká cena Eurovize.

Práva k vysílaní sportovních přenosů jsou nedílnou součástí Evropské vysílací unie od roku 1979, kdy Eric Bird založil samostatnou sportovní výměnu v rámci organizace. To se nejvíce týká vysílacích práv týkajících se Olympijských her a sportovních akcí typu Mistrovství Evropy nebo Mistrovství světa.

V letech 1995-1998 byl viceprezidentem Evropské vysílací unie generální ředitel České televize Ivo Mathé.

Související články

Externí odkazy