Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Heckler & Koch MP5

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Heckler & Koch MP5 (2008)
Heckler & Koch MP5 (2016)

Heckler & Koch MP5 (Maschinenpistole 5) je samopal vyráběný německou společností Heckler & Koch. Vyvinut byl v 60. letech 20. století, poprvé byl uveden roku 1966 pod názvem HK54. Zbraň je vybavená pevnou, sklopnou (model PDW) nebo vysouvací pažbou (typ SD6, A5, J). Je používána po celém světě ve vojenských a policejních úřadech; prakticky všemi speciálními jednotkami po celém světě. Jeho hlavní výhodou je jeho kompaktnost. Používá závěr uzamčený uzamykacími válečky, dosahuje vysoké přesnosti a spolehlivosti, ale použitý systém uzamknutí způsobuje vysokou výrobní náročnost a tím pádem i vysokou cenu zbraně. Zbraň používají české i slovenské speciální jednotky. Německá teroristická skupina RAF použila siluetu této zbraně ve svém logu.

Obsah

Historie

Samopal MP5 vznikl v roce 1960 ve společnosti Heckler & Koch GmbH, samopal nezapře příbuznost s útočnou puškou G3. Samopal byl na svou dobu revoluční střelbou s uzavřeného závěru a systému uzamčení válečky. Samopal používá náboje ráže 9 mm Luger, ale byla zkonstruována varianta MP5/10 používající výkonnější náboje ráže 10 mm Auto. Vzhledem ke svým parametrům byla zbraň zajímavá pro speciální jednotky.

Současnost

V současnosti lze říci, že zbraň se stala synonymem pro operace speciálních jednotek v budovách. Je používána speciálními jednotkami prakticky po celém světě. Výjimkou mohou být jednotky východních zemí používající zbraně vycházející konstrukčně například z AK-47. Také Rakouské speciální jednotky EKO Kobra a Jagdkommando, používají Steyr AUG, případě použití zbraně jako samopalu v pistolové ráži 9mm Luger, jako MP88. Samopal je v současnosti vyráběn mateřskou firmou Heckler & Koch v Obersdorfu. Dále je licenčně vyráběn švýcarskou zbrojovkou Brüger & Thomet, která také vyrábí pro tuto zbraň předpažbí opatřené montážními raily. Zbraně mohly být doposud vybaveny pouze předpažbím s integrovanou svítilnou. Samopal ve variantě MP5K (kurz - krátký), byl pro potřeby ochrany VIP taktéž zabudován do "střílejícího diplomatického kufříku". Nevýhodou samopalu je jeho vysoká cena.

Konstrukce

Samopal střílí z uzavřeného závěru, používající systém uzamčení válečky. Zde je nevýhodou případná citlivost na druhy použité munice. Napínací páka je umístěna na levé straně zbraně nad předpažbím. Selektor režimu střelby je umístěn v dosahu palce střílející ruky. Zbraň je zásobována ze zásobníku mírně prohnutého tvaru (ve variantě na 10 mm náboje rovného) s kapacitou 15 nebo 30 nábojů. Uvolnění zásobníku probíhá stisknutím páčky umístěné mezi lučíkem a zásobníkovou šachtou směrem k zásobníkové šachtě a vyjmutí zásobníku. Zbraň není vybavena střeleckou pohotovostí. Selektor režimu střelby umožňuje dle variant zbraně volbu režimů: 1) zajištěno 2) jednotlivé výstřely 3) 3ranné dávky 4) plně automatická střelba Zbraň má podobné vlastnosti jako pozdější samopal samopal UMP.

Varianty

Související články

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Heckler & Koch MP5
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Heckler & Koch MP5
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace