Z!

Z Multimediaexpo.cz

Z! verze 2.8 ve Windows 7
Z! verze 2.7 ve Windows 98
Z! verze 2.5 v OS/2 Aurora

Z! je freewarový hudební MP3 přehrávač, který byl primárně vyvíjen a optimalizován pro operační systém OS/2.

Přehrávač Z!, který měl svůj vrchol popularity kolem roku 2000, patří mezi čistě textové aplikace.

Přesto nabízí značný komfort.

Všechny funkce přehrávače jsou umístěny na čtyřech navzájem provázaných aplikačních oknech. Velikost všech oken můžeme jednoduše změnit tak, že změníme bodovou velikost použitého fontu. Ovládání přehrávače, který nemá klasické menu ani nástrojovou lištu, je trochu nezvyklé. Každé textové okno obsahuje velký počet různě umístěných aktivních prvků, které poslušně reagují na myš. Navíc je možné každou funkci aktivovat horkou klávesou, která je opticky zvýrazněna. Během okamžiku tedy zjistíte, že ovládání je logické a intuitivní. Integrovaná nápověda je rozhodně přínosem.

První okno s jasně červeným pozadím slouží hlavně k vyhledávání MP3 souborů v adresářové struktuře na disku. Navíc můžeme vybraný soubor převést do nehospodárného formátu WAV.

V dalším okně je soustředěna většina všech nabízených funkcí. V jeho horní části najdete podrobnou charakteristiku skladby – název přehrávaného souboru, typ MP3 souboru, vlastní název skladby, jméno autora, název kmenového alba, komentář, rok vytvoření a převažující styl hudby. Pod charakteristikou následuje – celková délka skladby a délka právě přehrané části, což je zřetelně zvýrazněno dlouhým řádkovým indikátorem. Názorný aktivní indikátor hlasitosti je umístěn hned napravo. Dole jsou umístěny dva odkazy na předchozí i následují skladbu, upozornění na možnost dočasného zastavení nahrávky klávesou mezerník a malý indikátor pro zabudovaný 3D efekt. Stisknutím horké klávesy lze aktivovat třetí okno nabízející značně výkonný Equalizer s 16 / 10 vertikálními jezdci. Čtvrté okno reprezentuje poměrně komfortní ID3 editor.

Z! je dnes určen pro 32-bitové systémy OS/2, eComStation, Windows 98 a Windows XP.
Funguje však také v 64-bitovém systému Windows 7.

Program je sice zdarma, ale jeho další vývoj byl zastaven.

Poslední 32-bitová verze programu: 2.8.

Hardwarové nároky: Pentium / 120 MHz, 32 MB RAM, grafika 1 MB VRAM, 16bitová zvuková karta, 1 MB na disku.

Obsah

Galerie přehrávače verze 2.5 (OS/2 Aurora 4.5)

Galerie přehrávače verze 2.7 (Windows 98)

Galerie přehrávače verze 2.8 (Windows 7 / XP)

Související články

Externí odkazy


200 sociálních sítí a dalších služeb (připojte se)