Šablona:Článek dne HL/2019/14

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Šablona:Článek dne HL/2019/14“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
(+ Aktualizace)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Sportler des Jahres Österreich 2016 red carpet Mikaela Shiffrin 5.jpg|right|160px|Mikaela Shiffrin (Vídeň, 2016)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Mikaela Shiffrin|Mikaela Pauline Shiffrin]]''' (* [[13. březen|13.&nbsp;března]] [[1995]]) je [[Spojené státy americké|americká]] [[alpské lyžování|alpská lyžařka]], specializující se především na točivé disciplíny&nbsp;– [[Alpské lyžování#Obří slalom|obří slalom]] a&nbsp;[[Alpské lyžování#Slalom|slalom]]. Na&nbsp;olympiádě v&nbsp;Soči v&nbsp;roce&nbsp;2014 se stala nejmladší olympijskou vítězkou v historii [[Alpské lyžování na Zimních olympijských hrách 2014 – slalom žen|slalomových závodů]], když triumfovala ve věku 18&nbsp;let a 345&nbsp;dní. Druhé zlato přidala v&nbsp;[[Alpské lyžování na Zimních olympijských hrách 2018 – obří slalom žen|obřím slalomu]] na [[Alpské lyžování na&nbsp;Zimních olympijských hrách 2018|Zimních olympijských hrách 2018]] v&nbsp;[[Pchjongčchang]]u.
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Na Světovém šampionátu 2013 ve Schladmingu vybojovala jako sedmnáctiletá titul mistryně světa ve slalomu. O&nbsp;dva roky později na Mistrovství světa 2015 v&nbsp;Beaver Creeku a Vailu získala druhé slalomové zlato a v&nbsp;19&nbsp;letech se stala nejmladší obhájkyni světového prvenství. Ve [[Mistrovství světa v alpském lyžování 2017|Svatém Mořici 2017]] zkompletovala zlatý hattrick, když opět zvítězila ve [[Mistrovství světa v alpském lyžování 2017 – slalom žen|slalomu]] a stříbrnou medaili přidala z [[Mistrovství světa v alpském lyžování 2017 – obří slalom žen|obřího slalomu]]. Z&nbsp;juniorského světového šampionátu 2011 v&nbsp;Crans Montaně, kde byla oslabená po [[gastroenteritida|gastroenteritidě]], získala bronzovou medaili ve&nbsp;slalomu.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
V sezónách 2016–2017 a 2017–2018 vyhrála celkové hodnocení ženského Světového poháru. Řadí se tak mězi pět amerických lyžařů, kterým se tento výkon podařil. K velkým křišťálovým glóbům přidala pět malých za sezónní triumfy ve slalomu z let [[Světový pohár v alpském lyžování 2012/13|2013]], [[Světový pohár v alpském lyžování 2013/14|2014]], [[Světový pohár v alpském lyžování 2014/15|2015]] a [[Světový pohár v alpském lyžování 2016/17|2017]] a 2018.
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
V prosinci 2018 se stala prvním alpským lyžařem v&nbsp;historii, který zkompletoval výhry ze všech šesti disciplín Světového poháru FIS. V&nbsp;témže měsíci&nbsp;– ve&nbsp;23&nbsp;letech a&nbsp;9&nbsp;měsících – pokořila jako nejmladší lyžař bez rozdílu pohlaví hranici padesáti vítězných závodů. Triumfem z prosincového slalomu v&nbsp;[[Semmering (lyžařské středisko)|Semmeringu]] 2018 se také stala prvním lyžařem, jenž vyhrál patnáct závodů během jednoho kalendářního roku a&nbsp;36&nbsp;výhrou ve slalomu na čele ženských statistik vystřídala [[Marlies Schildová|Marlies&nbsp;Schildovou]].
 +
 
 +
Do poloviny ledna 2019 ve světovém poháru zvítězila v padesáti dvou závodech, z toho ve třiceti sedmi slalomových, sedmi z obřího slalomu, čtyř z paralelního slalomu, dvou ze superobřího slalomu a po jednom triumfu přidala ve sjezdu a superkombinaci.
 +
 
 +
Ve [[Světový pohár v alpském lyžování|Světovém poháru]] [[debut]]ovala v&nbsp;patnácti letech, což byla dle regulí [[Mezinárodní lyžařská federace|Mezinárodní lyžařské federace]] minimální věková hranice pro start závodníka. Stalo se tak 11.&nbsp;března 2011 v soutěži obřího slalomu, konané ve&nbsp;[[Špindlerův Mlýn|Špindlerově Mlýně]]. V&nbsp;dubnu téhož roku, krátce po šestnáctých narozeninách, zvítězila na mistrovství Spojených států ve slalomu, konaném v&nbsp;[[Colorado|coloradském]] Winter&nbsp;Parku, a&nbsp;stala se&nbsp;tak&nbsp;nejmladším americkým lyžařem v&nbsp;historii, který vyhrál národní šampionát.
 +
 
 +
V ročníku [[Světový pohár v alpském lyžování 2011/12|Světového poháru&nbsp;2011/2012]] si 29.&nbsp;prosince 2011 dojela z&nbsp;[[Linec|linzkého]] slalomu pro premiérové umístění na pódiu, když skončila na třetím místě. V&nbsp;prvním kole startovala až jako čtyřicátá. V&nbsp;polovině trati ztratila chránič holenní kosti na levé noze a&nbsp;v&nbsp;průběžném pořadí jí patřila dvanáctá pozice. Ve druhém kole pak zajela nejrychlejší čas, čímž se posunula na konečnou bronzovou příčku.
 +
 
 +
Ve&nbsp;své první úplné sezóně [[Světový pohár v alpském lyžování 2012/13|Světového poháru]] vyhrála malý křišťálový glóbus ve slalomu, když opanovala celkovou klasifikaci této disciplíny se ziskem 688 bodů.
 +
V&nbsp;sedmnácti letech poprvé vyhrála závod Světového poháru, když v&nbsp;prosinci [[Světový pohár v alpském lyžování 2012/13|2012]] triumfovala v&nbsp;nočním slalomu, který se odehrával ve švédském [[Åre]]. Stala&nbsp;se&nbsp;tak druhým nejmladším americkým alpským lyžařem, jenž dokázal zvítězit v&nbsp;události Světového poháru. Druhý triumf následoval po čtrnácti dnech, když byla nejrychlejší opět v&nbsp;nočním slalomu, tentokrát v&nbsp;chorvatské metropoli [[Záhřeb]]u.
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>

Verze z 18. 3. 2019, 11:11

Mikaela Shiffrin (Vídeň, 2016)

Mikaela Pauline Shiffrin (* 13. března 1995) je americká alpská lyžařka, specializující se především na točivé disciplíny – obří slalomslalom. Na olympiádě v Soči v roce 2014 se stala nejmladší olympijskou vítězkou v historii slalomových závodů, když triumfovala ve věku 18 let a 345 dní. Druhé zlato přidala v obřím slalomu na Zimních olympijských hrách 2018Pchjongčchangu.

Na Světovém šampionátu 2013 ve Schladmingu vybojovala jako sedmnáctiletá titul mistryně světa ve slalomu. O dva roky později na Mistrovství světa 2015 v Beaver Creeku a Vailu získala druhé slalomové zlato a v 19 letech se stala nejmladší obhájkyni světového prvenství. Ve Svatém Mořici 2017 zkompletovala zlatý hattrick, když opět zvítězila ve slalomu a stříbrnou medaili přidala z obřího slalomu. Z juniorského světového šampionátu 2011 v Crans Montaně, kde byla oslabená po gastroenteritidě, získala bronzovou medaili ve slalomu.

V sezónách 2016–2017 a 2017–2018 vyhrála celkové hodnocení ženského Světového poháru. Řadí se tak mězi pět amerických lyžařů, kterým se tento výkon podařil. K velkým křišťálovým glóbům přidala pět malých za sezónní triumfy ve slalomu z let 2013, 2014, 2015 a 2017 a 2018.

V prosinci 2018 se stala prvním alpským lyžařem v historii, který zkompletoval výhry ze všech šesti disciplín Světového poháru FIS. V témže měsíci – ve 23 letech a 9 měsících – pokořila jako nejmladší lyžař bez rozdílu pohlaví hranici padesáti vítězných závodů. Triumfem z prosincového slalomu v Semmeringu 2018 se také stala prvním lyžařem, jenž vyhrál patnáct závodů během jednoho kalendářního roku a 36 výhrou ve slalomu na čele ženských statistik vystřídala Marlies Schildovou.

Do poloviny ledna 2019 ve světovém poháru zvítězila v padesáti dvou závodech, z toho ve třiceti sedmi slalomových, sedmi z obřího slalomu, čtyř z paralelního slalomu, dvou ze superobřího slalomu a po jednom triumfu přidala ve sjezdu a superkombinaci.

Ve Světovém poháru debutovala v patnácti letech, což byla dle regulí Mezinárodní lyžařské federace minimální věková hranice pro start závodníka. Stalo se tak 11. března 2011 v soutěži obřího slalomu, konané ve Špindlerově Mlýně. V dubnu téhož roku, krátce po šestnáctých narozeninách, zvítězila na mistrovství Spojených států ve slalomu, konaném v coloradském Winter Parku, a stala se tak nejmladším americkým lyžařem v historii, který vyhrál národní šampionát.

V ročníku Světového poháru 2011/2012 si 29. prosince 2011 dojela z linzkého slalomu pro premiérové umístění na pódiu, když skončila na třetím místě. V prvním kole startovala až jako čtyřicátá. V polovině trati ztratila chránič holenní kosti na levé noze a v průběžném pořadí jí patřila dvanáctá pozice. Ve druhém kole pak zajela nejrychlejší čas, čímž se posunula na konečnou bronzovou příčku.

Ve své první úplné sezóně Světového poháru vyhrála malý křišťálový glóbus ve slalomu, když opanovala celkovou klasifikaci této disciplíny se ziskem 688 bodů. V sedmnácti letech poprvé vyhrála závod Světového poháru, když v prosinci 2012 triumfovala v nočním slalomu, který se odehrával ve švédském Åre. Stala se tak druhým nejmladším americkým alpským lyžařem, jenž dokázal zvítězit v události Světového poháru. Druhý triumf následoval po čtrnácti dnech, když byla nejrychlejší opět v nočním slalomu, tentokrát v chorvatské metropoli Záhřebu.