AR-15

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 9. 7. 2018, 08:33; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Mladík střílí z AR-15 (Oklahoma)
Slečna střílí z AR-15 (Kalifornie)
Starší paní poprvé střílí z AR-15
AR-15 s příslušenstvím

AR-15 (Armalite model 15) je typová řada civilních verzí zbraní, které se proslavily v armádních verzích, jako M16 a M4.

Obsah

Historie

Zbraň zkonstruoval Eugen Stoner, konstruktér firmy Armalite. Navržena byla v roce 1957, výroba probíhala od roku 1960. Tehdy byl jako AR-15 označován experimentální model.

Konstrukce

Zbraň je původně vojenské konstrukce. Je složena z pouzdra závěru - horní část - (tzv. upper receiver), v níž je našroubována hlaveň a těla zbraně k němuž je připojena šachta zásobníku a rukojeť. Zde je také umístěn spoušťový mechanismus. Zbraň má závěr uzamčený rotačním závorníkem. Závorník je nesen a odemykán/uzamykán nosičem závorníku, ovládaným tlakem prachových plynů, odebíraných z vývrtu hlavně dlouhou úzkou plynovou trubicí a působících přímo na čelo nosiče závorníku - zbraň tedy nemá plynový píst. Vratná pružina je umístěna v hlavišti pažby. Zbraň vyniká modulární koncepcí. Teleskopická pažba (typ M4), může být vybavena lícnicí typu delta, která však neumožňuje natažení zbraně při zasunuté pažbě. Výhozní okénko je umístěno na pravé straně zbraně a zakryto proti vnikání nečistot odpruženou krytkou. Ta se při natažení závěru nebo při prvním výstřelu automaticky otevře. V rozporu s rozšířenou legendou nebyla puška konstruována jako samočisticí. Má-li zůstat funkční, vyžaduje pečlivou a pravidelnou údržbu.

Ovládací prvky

K ovládacím prvkům patří:

  • oboustranné napínací táhlo závěru (jeho hmatníky vyčnívají po stranách zadní úpony nosné rukojeti)
  • doražeč nedovřeného závěru (počínaje modelem M 16A1) - jeho pomocí lze dostrkat závěr do přední polohy, pokud se nedovře z důvodu znečištění nebo drobné deformace náboje
  • záchyt závěru (po vystřelení posledního náboje ze zásobníku zachytí závěr v zadní úvrati)
  • pojistka (u vojenských verzí integrovaná se selektorem režimu střelby)
  • tlačítko vypouštění zásobníku

Napínací táhlo závěru

Je ve tvaru písmene „T“ a je umístěno v horní části pouzdra závěru, ze kterého vystupuje dozadu. Není-li staženo do zadní polohy nijak nevyčnívá. Táhlo je konstruováno jako stacionární - při střelbě se nepohybuje.

Doražeč nedovřeného závěru

Je vyřešen formou jakéhosi tlačítka, vyčnívá na pravém boku zbraně.

Záchyt závěru

Je umístěn v těle zbraně. Pro spuštění závěru ze zadní úvrati stačí naplocho udeřit rukou do těchto míst a závěr spustit.

Pojistka

Pojistka ve formě páčky je umístěna v dosahu palce střílející ruky. V civilní verzi je za zbrani značeno písmeny S-Safe - zajištěno a F- Fire - střelba. Vojenská verze US Army, označovaná jako M16 A2 (a pozdější varianty) má režim plně automatické střelby omezen na tříranné dávky (tzv. režim definovaných dávek).

Tlačítko vypouštění zásobníku

Je konstruováno tak, aby jej šlo ovládat ukazovákem pravé (střílející) ruky a doplněno páčkou na levé straně zásobníkové šachty (pro alternativu ovládání levou-nestřílející-rukou). Počínaje variantou M16A3 (US Army, USMC) je nosná rukojeť na hřbetě pouzdra závěru odnímatelná, upevnná na liště standardu Mil-STD 1913 (Piccatiny Rail). Po sejmutí nosné rukojeti ji lze nahradit optickým zaměřovačem, nokrovizorem nebo jiným příslušenstvím.

Výrobci

Prvotně Armalite, dále například:

  • Colt
  • Bushmaster
  • IDS – Imperial Defence Services
Zásobník STANAG

Související články

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
AR-15
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
AR-15