Dovolená : 25. červenec — 22. srpen 2022
Holidays : 25 July — 22 August 2022
Vacaciones : 25 de julio — 22 de agosto de 2022

Cyklistika

Z Multimediaexpo.cz


Cyklistika je jízda na jízdním kole s rekreačním, sportovním, turistickým, dopravním zaměřením. Smyslem soutěžení je zdolání tratě na dráze, silnici nebo v terénu v lepším čase než soupeř.

Obsah

Historie cyklistiky

Historie cyklistiky je ve svých počátcích úzce spjata s vývojem jízdního kola. Tak jak se kolo vyvíjelo, zlepšovaly se jeho jízdní vlastnosti a rozšiřoval okruh aktivních jezdců, začaly se objevovat i první závody. První závody na vysokých kolech se konaly roku 1868 na trase Paříž-Rouen. V roce 1893 byla založena světová federace (ICEA), která se roku 1900 přetransformovala na dnešní Světovou cyklistickou unii (UCI). Cyklistika je již od prvních her součástí olympijského programu. Roku 1903 se koná první ročník Tour de France, 1909 Giro d'Italia. V roce 1893 první mistrovství světa v dráhové , 1921 první mistrovství v silniční cyklistice.

Druhy cyklistiky

Český svaz cyklistiky

Český svaz cyklistiky je nejstarším sportovním svazem v České republice. Byl založen v listopadu roku 1883 na pražském Smíchově. Roku 1900 nebyla Česká ústřední jednota velocipedistů přijata v Paříži mezi zakládající členy UCI - Union Cycliste Internationale, neměla totiž dle některých funkcionářů nárok na samostatnost v systému Rakousko-Uherska. Za člena UCI byla přijata až v roce 1920 v Antverpách.

Soubor:Tour de Feminin.JPG
Peloton na ženském etapovém závodu Tour de Feminin.

Související články

Trikoty Tour de France Giro d'Italia Vuelta a España Giro di Lombardia
Vítězové (žlutý trikot) zde zde zde zde
Vrchařská soutěž zde - puntíkovaný trikot zde - zelený trikot zde - oranžový trikot
Sprinterská soutěž (zelený trikot)
Nejlepší mladý závodník (do 25 let - bílý trikot)

Externí odkazy