Multimediaexpo

Z Multimediaexpo.cz

Vítejte ve Multimediaexpo.cz, v multimediální internetové encyklopedii, která je jednoznačně největší ryze českou encyklopedií !

Multimediaexpo.cz obsahuje výkonný Katalog firem a nabízí mnoho unikátních rysů — Google Maps, YouTube, DailyMotion, Vimeo a další.

Encyklopedie Multimediaexpo.cz nyní obsahuje 310 407 článků a 711 248 multimediálních nahraných souborů.

Přečtěte si oznámení a zkuste přispět do nejrychleji rostoucí české encyklopedie.

Encyklopedie

Obrázek dne

STS 51-F launch (July 29, 1985)
1 000 000 stránek v naší encyklopedii je už historie !!
Nyní letíme k hvězdné bráně 1 000 000 fotografií !!

Zajímavosti

Víte, že...

Článek dne

ABBA in AVRO's TopPop in 1974

ABBA je švédská popová skupina 70. a první poloviny 80. let 20. století.

Skupina se stala velmi populární poté, co v roce 1974 zvítězila v soutěži Eurovize se skladbou Waterloo. Autorem většiny skladeb byli Ulvaeus a Andersson a mnoho z nich se pravidelně umisťovalo na předních příčkách světových hitparád. Písně skupiny ABBA jsou značně populární i dnes, bez ohledu na rozpad skupiny v roce 1982.

K prvnímu pokusu o spojení jejich talentů došlo v dubnu 1970, když oba dva páry jely na dovolenou na ostrov Kypr. To, co začalo jako zpěv pro zábavu na pláži, skončilo jako improvizované živé vystoupení před vojáky OSN umístěnými na ostrově. Agnetha, Björn, Benny a Anni-Frid poprvé veřejně vystoupili 1. listopadu 1970 v jedné kavárně v Göteborgu. Po tomto prvním veřejném účinkování následovalo mezi prosincem 1970 a únorem 1971 turné po švédských klubech. To však žádný úspěch nepřineslo a byl to jasný propadák. Tato zkušenost je na čas odradila od společné práce. Agnetha i Anni-Frid (Frida) v té době byly ve Švédsku známými zpěvačkami. Björn s Bennym skládali písně pro své vlastní skupiny a další interprety. Jezdili často na turné, kam začali brát Agnethu a Fridu s sebou. Agnetha a Björn se vzali v roce 1971 a Frida byla zasnoubena s Bennym.

Přesně 29. března 1972 Agnetha, Björn, Benny a Anni-Frid nahráli první píseň v anglickém jazyce „People Need Love“, která jasně upřednostňovala vokály Agnethy a Fridy. Píseň vyšla 1. června 1972 na singlu a oficiálně se jedná o první nahrávku a singl skupiny ABBA (i když jsou na obalu desky uvedena pouze křestní jména všech čtyř členů; BJÖRN & BENNY AGNETHA & ANNI-FRID), která se dostala mezi nejlepších deset ve švédských hitparádách. Skupina povzbuzena úspěchem začala 26. září 1972 pracovat na svém prvním studiovém albu a už 1. listopadu 1972 bylo vydán jejich druhý singl „He Is Your Brother“, který je vynesl na první místo švédské hitparády.

Roku 1973 se zúčastnili švédského národního kola hudební soutěže Eurovision Song Contest s písní „Ring Ring“, ale vzhledem k systému hlasování se jim nepodařilo uspět. Pobouření fanoušci si pak vynutili změnu systému hodnocení.

ABBA se o účast v Eurovizi pokusila znovu o rok později s písní „Waterloo“. Tentokrát byla skupina úspěšná a 6. dubna 1974 zvítězila v mezinárodním kole, které se konalo v Brightonu ve Velké Británii. Tímto vítězstvím odstartovala svoji úspěšnou mezinárodní kariéru.

V září 1975 se dostavil další úspěch. Na singlu vyšla píseň „S.O.S.“, která se okamžitě vyšplhala na sedmé místo britské hitparády, následovala „Mamma Mia“, jež dosáhla v lednu 1976 prvního místa. Na stejné umístění se dostala i skladba „Fernando“ v dubnu téhož roku. Album Greatest Hits se stalo třetí nejlépe prodávanou kompilací sedmdesátých let. Úspěchy rostly, s písní „Dancing Queen“ obsadila ABBA opět první místo, a to dokonce i ve Spojených státech. Následovala série mezinárodních hitů. Do prestižní UK TOP 10 jich skupina dostala 19, z toho devětkrát dosáhla prvního místa.

V roce 1977 vyjela skupina na turné do Austrálie, kde si zároveň zahrála ve filmu ABBA – The Movie.

Jejich mezinárodní úspěchy začaly koncem 70. let narušovat osobní vztahy. V říjnu 1978 se Frida a Benny vzali, ale téměř v téže době požádali Agnetha a Björn o rozvod. Spekulace o možném rozpadu ukončila ABBA novým albem a obřím turné v roce 1979.

V březnu 1978 začala ABBA pracovat na svém v pořadí již šestém studiovém albu. V plánu bylo přijít s novou deskou do konce roku, ale natáčení komplikoval rozpadající se vztah mezi Agnethou a Björnem. V říjnu 1978 si Benny vzal Fridu, zatímco manželství Agnethy a Björna se o dva měsíce později rozpadlo. Tuto skutečnost se veřejnost dozvěděla až v únoru 1979. Došlo prý k „přátelskému“ rozchodu. Podle Agnethy a Björna se tím napětí ve skupině uvolnilo a zlepšila se spolupráce. V dubnu 1979 vyšlo album Voulez-Vous.

V dubnu 1980 se skupina vrátila po kratší odmlce opět na první místa singlových hitparád s písněmi „The Winner Takes It All“ a „Super Trouper“, které se objevily na sedmém studiovém albu Super Trouper. Jejich alba si nadále vedla velmi dobře, zůstávala na prvních místech přes pět týdnů i déle. K přelomu došlo v roce 1981. Frida a Benny požádali o rozvod. Plánované turné se již neuskutečnilo a skupina se rozhodla natočit alespoň další studiovou desku, The Visitors.

O Multimediaexpo.cz — Redakce