Petronas Twin Towers

Z Multimediaexpo.cz

Jedinečný Petronas Twin Towers (HDR 2010)
Prostorový panoramatický pohled na Mrakodrapy Petronas Towers (2008)
Most spojující věže ve výšce 170 metrů

Petronas Twin Towers je dvojice mrakodrapů v Kuala Lumpuru, hlavním městě Malajsie. V současnosti je to třetí nejvyšší mrakodrap na světě po 509 m vysoké budově Tchaj-pej 101 a WFC v Šanghaji.

Jsou vzájemně propojené mostem mezi 41. a 42. poschodím. Most je ve výšce 170 metrů a je dlouhý 58 metrů. Na stejném poschodí je pódium, kde je nutné přestoupit do dalšího výtahu, aby bylo možné se dostat na ještě vyšší podlaží. Most je přístupný pro všechny návštěvníky, ale vstupenky na něj se musí předem rezervovat.

Obsah

Historie

Autorem projektu Petronas Towers je argentinsko-americký architekt: César Pelli.

Komplexní plánování stavby bylo zahájeno 1. ledna 1992 a zahrnovalo velmi přísné testy zatížení celé konstrukce, včetně simulace prudkého větru.

Interiéry věží i s nábytkem byly dokončeny k 1. lednu 1996. První velká skupina personálu Petronas se přestěhovala do budovy 1. ledna 1997. Celá budova byla slavnostně otevřena předsedou vlády Malajsie1. srpna 1999.

Petronas Twin Towers byly nejvyšší budovy na světě po dobu necelých šesti let. Až do okamžiku dokončení a slavnostního otevření mrakodrapu Tchaj-pej 101 v prosinci 2004.

Zajímavosti

  • Dne 15. dubna 1999 nastavil Felix Baumgartner světový rekord pro BASE jumping skokem z okna čistící jeřábu.
  • Dne 1. září 2009 se francouzský městský horolezec Alain "Spiderman" Robert dokázal vyšplhat, pouze pomocí svých holých rukou a nohou (bez jakéhokoliv bezpečnostního jištění), na vrchol věže dva v čase necelých 2 hodin !
    Přitom jeho dva předchozí pokusy předčasně ukončila místní policie. Během prvního pokusu, 20. března 1997 ho policie zatkla na 60. patře, jen 28 podlaží od "vrcholu". Druhý pokus o přesně 10 let později, 20. března 2007, dopadl stejně. Policie ho zastavila na stejném 60. patře.

Flickr Show


290 sociálních sítí a dalších služeb (připojte se)


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Petronas Twin Towers
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Petronas Twin Towers