Počítačový program

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 20. 9. 2013, 11:07; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Počítačový program je v informatice postup operací, který popisuje realizaci dané úlohy. Počítačový program může být vytvořen programátorem zápisem algoritmu v nějakém programovacím jazyce (dříve byl často realizován přímo v hardware – zapojením vodičů, děrným štítkem apod.). Zapsaný program může být v počítači prováděn interpretem nebo může být pomocí překladače nejprve přeložen do strojového kódu a teprve pak přímo prováděn mikroprocesorem.

Charakteristika

Všechny počítačové programy označujeme souhrnně jako software (do software jsou někdy zahrnována i data). Programy můžeme rozdělit na dvě základní skupiny:

Spuštěný program (tj. program umístěný operační paměti počítače a prováděný procesorem) se nazývá proces. Program může být spuštěn vícekrát a vytvořit tak více procesů. Proces se v operační paměti skládá z vlastního programu a dynamicky se měnících dat. Proces může být složen z více vláken.


V současných multitaskingových systémech je spuštěno zároveň více procesů, které jsou zdánlivě prováděny současně.

Programovací jazyky

První počítače byly programovány buď přímým zapojením obvodů nebo ve strojovém kódu procesoru. V současné době se programy obvykle zapisují v některém z programovacích jazyků ve formě zdrojového kódu, aby byl zápis srozumitelný pro člověka.


Související články