Šok ⇒ Ruské vítězství – velmi mrazivá předpověď profesora z vojenské akademie !
Gigantická chyba – Západ, ČeskoSlovensko i Ukrajina opět hrubě podcenily Rusko !
Ukrajina zruinuje všechny Evropany. Rusko stále diktuje válečné podmínky !

Pohlavní dimorfismus

Z Multimediaexpo.cz

Pár bažanta obecného. Větší a barevnější samec s dlouhým ocasem se nachází vpravo.
Pár druhu Cryptopsaras couesii. Degenerovaný samec přirůstá zespodu k samici.

Pohlavní dimorfismus, pohlavní dvojtvárnost či sexuální dimorfismus je výraz, který se používá u živočichů a označuje, že samice vypadá jinak než samec. Rozdíl je tedy nejen v pohlaví jedince a jeho pohlavních orgánech, ale též v dalších ukazatelích, jako je velikost, zbarvení, celkový tvar a uspořádání těla atd.

Pohlavní dimorfismus se vyskytuje u celé řady skupin živočichů, člověku jsou známé zejména výrazné dimorfismy u ptáků (kurovití, kachny atd.), nicméně vyskytuje se i u savců (a konkrétně člověka, samici savce obvykle prozradí mimo uspořádání kopulačního ústrojí též vyvinuté prsy, u vačnatců i vak), členovců (kudlanky, sklípkani, roháči aj.), obojživelníků atd.

Nejextrémnější případy pohlavního dimorfismu jsou ty, kdy partneři srůstají a jeden z nich degeneruje pouze v přívěšek toho druhého, příkladem může být hlubinná ryba Cryptopsaras couesii z řádu ďasů či měchovec srostlice trvalá (Syngamus trachea) z kmene hlístic.

Pohlavní dichroismus

Rozdíl mezi oběma pohlavími živočichů jen v barevnosti těla se nazývá pohlavní dichroismus. Často se vyskytuje u hmyzu, např. vážek, motýlů nebo brouků.

Literatura

  • Obenberger, Jan. Entomologie I. 1. vyd. Praha : Přírodovědecké nakladatelství, 1952. 672 s. (strany 704-711)

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Pohlavní dimorfismus