Seattle

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Panorama Seattlu

Seattle je největším městem amerického severozápadu. Nachází se ve státě Washington mezi zálivem Puget Sound a Washingtonským jezerem, asi 174 km jižně od hranic s Kanadou. Je správním centrem okresu King County.

Seattle byl poprvé osídlen 14. listopadu 1851 Arthurem A. Dennym a jeho skupinou. Město dostalo název New York, poté Duwamps, a nakonec bylo přejmenováno na Seattle, na počest náčelníka Noaha Sealthe, který stál v čele dvou kmenů žijících na tomto území (Seattle je anglická zkomolenina jeho příjmení). V roce 2006 mělo město 580 000 obyvatel a celá oblast přibližně 4 miliony obyvatel. Seattle je centrem celého regionu okolo zálivu Puget Sound. Přezdívá se mu Smaragdové město. Toto přízvisko vzniklo na začátku 80. let při soutěži vyhlášené místním občanským sdružením. Smaragdové proto, že je město i celá oblast charakteristické svou zelení. Neformálně se Seattlu říká i Brána na Aljašku, Královské město či Město letadel díky bývalému působení společnosti Boeing.

Seattle je považován za kolébku hudebního stylu grunge a je rovněž pověstný vysokou konzumací kávy. Co se kávy týče, vznikly zde společností jako Starbucks, Seattle´s Best Coffee či Tully´s. Je zde také velká řada úspěšných soukromých kaváren, ve kterých se káva dokonce přímo praží. Seattle byl v roce 1999 dějištěm konference Světové obchodní organizace (WTO) a s ní spjatých masových demonstrací proti globalizaci (levicové smýšlení bylo vždy pro Seattle typické). Vědci z univerzity Central Connecticut State University označily v roce 2005 Seattle za město s nejvzdělanějšími obyvateli v Americe. Průzkum Amerického úřadu pro sčítání lidu (US Census Bureau) navíc ukázal, že ze všech amerických velkoměst má Seattle nejvyšší procento vysokoškolsky vzdělaných lidí. Co se týče průměrného příjmu, jsou obyvatelé Seattlu z 522 zkoumaných oblastí ve státě Washington na 36. místě.

Obsah

Demografie

Nejrychleji rostoucí skupinou jsou Hispánci, za nimi Asiaté. Tyto dvě skupiny jsou všeobecně nejrychleji rostoucími etnickými skupinami na západním pobřeží USA. Naopak přírůstek nehispánských bělochů je malý.

Etnické skupiny

Obyvatelé hispánského původu, bez ohledu na rasu, tvořili 6,3 % populace.

Historie a zajímavosti

Ekonomika

Seattle vzkvétá díky službám, obchodu a počítačovému high-tech průmyslu a je průmyslovým centrem amerického severozápadu. Byla zde založena firma Boeing, vyrábějící letadla. V roce 2001 přesunul Boeing své sídlo do Chicaga.

Centrum města v roce 2010
Centrum města v roce 2015


Kultura

Město Seattle je považováno za rodiště hudebního a životního stylu grunge. Z tohoto města vzešly hvězdy jako Jimi Hendrix či Nirvana. Nalezneme zde také rock'n'rollovou síň slávy.

Sport

Nejvýznamnějším sportovním týmem jsou Seattle Supersonics, kteří hrají basketbal a jsou v NBA. V roce 1990 hostilo město druhé Hry dobré vůle. Kromě basketbalu se v Seattlu hraje i fotbal, neplést s naším evropským. Seattleští Seahawks hrají ligu NFL.

Partnerská města

Související články

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Seattle
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Seattle
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace