Slíbený gigantický balík 125 085 souborů byl včera přidán (7. ledna 2021) !
Nyní začíname budovat další super balíček 128 000 souborů,
který brzy rozdrtí všechny rekordy naší Encyklopedie...FFresh emotion cool.png

Správce souborů

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 15. 11. 2013, 12:46; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Správce souborů je program pro manipulaci se soubory a adresáři (složkami). Někdy se používají termíny souborový manažer nebo file manager.

Popis

Správce souborů původně nahrazoval práci s příkazovou řádkou a příkazy operačního systému pro kopírování, přesun, mazání, spouštění souborů a pro správu disků, později se stal součástí GUI nebo i operačního systému samotného. Uživatel správce souborů používá intuitivního prostředí programu (systém nabídek, klávesové zkratky ad.), které práci výrazně zjednodušuje a urychluje.

Software

Existuje mnoho správců souborů, mezi nejznámějšími pro PC s operačním systémem MS-DOS se řadí především Norton Commander, PCTools a Xtree. MS Windows obsahuje aplikaci Správce souborů (File Manager), v novějších verzích se používá Průzkumník (Explorer), jako alternativní se v ČR používá nejčastěji Total Commander nebo Altap Salamander. V operačních systémech unixového typu, jako je například Linux, se používají správci souborů jako Krusader a Midnight Commander.

Jako nejoblíbenější správci souborů se osvědčily takzvané dvoupanelové, vycházející z programu Norton Commander, který inspiroval řadu tvůrců takzvaných klonů.

Externí odkazy