Tisa

Z Multimediaexpo.cz


Tisa (maďarsky Tisza, ukrajinsky Тиса, srbsky Тиса) je řeka na Ukrajině, v Maďarsku a Srbsku. Částečně také tvoří hranici mezi Ukrajinou a Rumunskem a Maďarskem a Slovenskem. Je to největší levý přítok Dunaje. Je 996 km dlouhá. Povodí má rozlohu 157 200 km² (46 % v Rumunsku a 30 % v Maďarsku).

Obsah

Průběh toku

Tisa pramení na Ukrajině, ve východních Karpatech - v Podkarpatské Rusi (má dva prameny - Čornaja Tisa a Belaja Tisa, které se stékají u města Rachov). Poté tvoří řeka ukrajinsko-rumunskou hranici, u města Čop pak vtéká na maďarské území, částečně také tvoří jeho hranici se Slovenskem. Tam protéká Zemplínem a stáčí se směrem na jih, do Srbska. Asi 30 km severně od Bělehradu se pak vlévá do Dunaje. Převážná část toku vede Podunajskou nížinou. Zdroj vody je sněhový a dešťový. Řeka protéká následujícími (většími) městy Chust, Rachov, Ťačev, Čop (Ukrajina), Tokaj, Tiszaújváros, Tiszafüred, Szolnok, Csongrád, Segedín (Maďarsko), Kanjiža, Novi Bečej, Titel (Srbsko).

Větší přítoky

Největší přítoky jsou Szamos, Kraszna, Bodrog, Sajó, Körös, Maros.

Vodní režim

Průměrný průtok na dolním toku (Senta v Srbsku) je 810 m³/s. Vyšší vodní stavy jsou na jaře (březen až duben), v létě dochází ke zvýšeným stavům v důsledku dešťů a v zimě je průtok malý. Ledová pokrývka je nestálá a vydrží v chladných zimách maximálně dva měsíce. V povodí Tisy bývají velké povodně (1970).

Využití

Voda z Tisy se hojně využívá pro zavlažování a z řeky vede mnoho zavodňovacích kanálů. U města Tiszafüred, v Maďarsku se na řece nachází velká přehradní nádrž (Kisköre - délka 30 km). Postupem času se z přehrady stalo jedno nejpopulárnějších turistických letovisek v celé zemi. 476 km řeky je splavných (od města Tiszakarad v Maďarsku). Na horním toku se splavuje dřevo.

Literatura

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Tisa