V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Motokára

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 28. 3. 2024, 00:06; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Závod motokár (2013)
Las Vegas Supernats 2021

Motokára nebo minikára je miniaturní čtyřkolové vozidlo, užívané k závodění nebo jako prostředek adrenalinové relaxace. Motokáry (karting) jsou oblíbenou zábavou nejen v zahraničí, ale také na území České republiky.

Závodit se dá na mnoha úrovních. Je možné si motokáry pronajímat v půjčovnách, dále pak provozovat hobby motokáry (zpravidla starší podvozky a motory po špičkových jezdcích) a nebo jezdit různá republiková, nebo evropská mistrovství. Důležité jsou pouze finance a schopnosti pilotů, kam až se dokáží probojovat.

Obsah

Historie

První motokáry pravděpodobně stavěli během druhé světové války američtí vojáci na evropských leteckých základnách. Primitivní podvozky osazovali motory z pojezdových mechanismů. Technika se do dnešních dní výrazně změnila. Dokonce dnes koketuje i s kosmickými materiály, jako teflon a kevlar.

Vzhled

Čtyři kola, volant s přímým převodem na tyč řízení a vedle řidiče uložený motor který přes řetěz pohání zadní kola. Vzhled motokár dnes definují plasty, kterými je motokára obehnána. Je to největší prostor pro designéry a výrobce jak motokáru odlišit, protože rámy i ostatní komponenty podlehají přísným normám a schválením organizace FIA.

Typy motokár

Motokáry je možno rozdělit podle dosahované rychlosti do několika tříd:

  • Dětské – obvykle Honda 120 (až 70 km/h)
  • Normální (pro dospělé) – obvykle Honda 200 (až 90 km/h)
  • Závodní:
    • Pro nenáročné – obvykle Honda 390 (až 130 km/h)
    • Pro profesionály – V této třídě jsou podstatné rozdíly v podvozku a motoru. Oproti předchozím typům motokár tyto stroje používají dvoutaktní motory. Podle objemu válců se dělí na 100, 125 nebo 250. Používají se rámy například značek MS Kart, CRG, MBA, Birel, a motory například Rotax, Pavesi, Tm, Vortex apod. Výrobců rámů i motorů je dnes celá řada. Doménou kartingu je jednoznačně itálie, která se pyšní největším počtem mistrů světa v této disciplíně.

Komplexy v nichž se nacházejí motokárové dráhy se nazývají Kart centra. V České republice se nachází asi největší závodiště v Evropě – Kart centrum Radotín.

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Motokára
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Motokára