13. září 2021 je velmi významné datum pro naši Encyklopedii !!
Máme zcela novou kancelář, která leží přímo u obchodního centra Atrium Flora a stanice metra Flora !
Naše stará adresa je definitivně nahrazena novou — Jičínská 226/17, 130 00 Praha 3 - Žižkov.

Multimediaexpo

Z Multimediaexpo.cz

Vítejte ve Multimediaexpo.cz, v multimediální internetové encyklopedii, která je jednoznačně největší ryze českou encyklopedií !

Multimediaexpo.cz obsahuje výkonný Katalog firem a nabízí mnoho unikátních rysů — Google Maps, YouTube, DailyMotion, Vimeo a další.

Encyklopedie Multimediaexpo.cz nyní obsahuje 310 626 článků a 713 667 multimediálních nahraných souborů.

Přečtěte si oznámení a zkuste přispět do nejrychleji rostoucí české encyklopedie.

Encyklopedie

Obrázek dne

Pfeiffer Beach in Big Sur, California. This beach is famous for the keyhole, a hole in a rock out on the ocean.
Slavná Pfeiffer Beach v americkém regionu Big Sur

Zajímavosti

Víte, že...

Článek dne

1996 Formula 1 World Champion Damon Hill (September 21, 2016)

Damon Graham Devereux Hill (* 17. září 1960) je bývalý britský pilot Formule 1, mistr světa z roku 1996.

Je synem bývalého dvojnásobného mistra světa ve formuli 1 Grahama Hilla a je prvním potomkem mistra světa, který dokázal zopakovat otcův triumf (druhým je Nico Rosberg, šampion roku 2016, jehož otec Keke je mistrem světa 1982). Jeho otec zahynul při havárii letadla když bylo Damonovi 15 let. Závodit začal až v 21 letech na motokárách. Přesunul se proto do závodních vozů a postupně se zlepšoval, až se stal šampiónem série Formule 3000 v roce 1989, přestože nevyhrál žádný závod.

V roce 1992 se stal testovacím jezdcem Formule 1 u týmu Williams. Po odchodu Riccarda Patreseho z týmu se v roce 1993 přesunul na jeho místo. První ze 22 vítězství ve Formuli 1 si připsal v Grand Prix Maďarska 1993. V polovině 90. let byl Hill hlavním soupeřem Michaela Schumachera v boji o mistrovský titul. Oba byli soupeři na trati i mimo ni. Jejich kolize při Grand Prix Austrálie 1994 znamenala, že Schumacher získal o bod titul. Hill se stal šampiónem v sezóně 1996, poté byl ale z týmu Williams vyhozen. Závodil potom za slabší týmy Arrows a potom Jordan, kterému v roce 1998 vybojoval první vítězství. Hill ukončil závodní kariéru po sezóně 1999. Od té doby se věnoval podnikání a objevil se jako kytarista s některými slavnými skupinami. V roce 2006 se stal prezidentem Britského závodního klubu, jeho předchůdcem ve funkci byl Jackie Stewart. V roce 2011 tuto pozici také opustil a jeho následníkem se stal Derek Warwick. Postaral se také o 17letý kontrakt pro okruh Silverstone na pořádání závodu Formule 1.

Hill odstartoval svou závodní kariéru v roce 1981. Hned od začátku používal jednoduchý, dobře rozeznatelný design své helmy, stejně jako jeho otec: 8 bílých veslovacích lopat na horní straně tmavě modré přilby. Znázorňuje to Londýnský veslovací klub za který Graham Hill na začátku 50. let vesloval. Přestože vyhrál klubový šampionát v kubatuře 350cc na okruhu Brands Hatch, jeho peněžní příjem vycházel z práce dělníka. Jak uvedl reportér Motorcycle News, Rob McDonnell, Damon „nevypadal, že by byl předurčen k velkým věcem.“ Damonova matka znala rizika závodění a o syna se bála, proto ho poslala roku 1983 do závodní školy Winfield ve Francii. Přestože prokazoval „nadprůměrné schopnosti“, závodil Hill až do konce roku 1984 spíše sporadicky. V sezóně 1985 se zúčastnil šampionátu Britské Formule Ford, závodil s vozem Van Diemen v týmu Manadient Racing a vyhrál 6 závodů. Ve své první kompletní sezóně se celkově umístil na 3. a 5. místě ve dvou britských šampionátech. Obsadil také 3. místo na Festivalu Formule Ford a pomohl Velké Británii vyhrát závod družstev.

Pro sezónu 1986 plánoval Hill přesun do Britské Formule 3, do týmu West Surrey Racing, který minulý rok vyhrál titul. Damon však ztratil sponzora, firmu Ricoh, a následná smrt jeho plánovaného týmového kolegy Bertranda Fabiho, znamenala konec jeho šancí závodit za tento tým. Hill si půjčil 100 000 liber, aby mohl závodit a absolvovat průměrnou sezónu 1986 v týmu Murray Taylor Racing. Poté přešel do týmu Intersport a začal i vyhrávat. V roce 1988 skončil celkově třetí. Zúčastnil se také v roce 1989 jednoho závodu v šampionátu britských cestovních vozů na okruhu Donnington Park, kde jel s vozem Ford Sierra RS500.

V 90. letech se v Evropě úspěšný jezdec většinou přesouval z Formule 3 buď přímo do Formule 1 nebo do mezinárodního šampionátu Formule 3000. Hill ovšem neměl dostatek sponzorů, aby mohl závodit ve Formuli 3000. Přestože nejlepší umístění bylo pro Damona 15. místo, dostal nabídku od týmu Middlebridge Racing na rok 1990. To už se mu dařilo více, třikrát startoval z pole position a pětkrát vedl v závodě, nicméně za svou kariéru ve Formuli 3000 nakonec nevyhrál ani jeden.

Hill započal svou kariéru ve Formuli 1 v roce 1991 jako testovací jezdec stáje Williams, uřadujícího šampióna. Zároveň jezdil i Formuli 3000. V průběhu sezóny 1992 dostal příležitost jet závod za tým Brabham, který se potýkal s problémy. Bývalý úspěšný tým byl ve vážných finančních potížích. Hned po 3 závodech nahradil po její ztrátě sponzorů v kokpitu Brabhamu ženu, kterou byla Giovanna Amati. Ta se ani jednou nedokázala kvalifikovat do závodu. I Hill s tím měl problémy, do závodu se dostal dvakrát a byl tak lepší než jeho týmový kolega Eric van de Poele. Mohl se tak zúčastnit domácí Grand Prix Velké Británie a také Grand Prix Maďarska. V té době stále testoval za Williams. Po Grand Prix Maďarska se tým Brabham rozpadl a dále nezávodil.

O Multimediaexpo.cz — Redakce