V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Røros

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 28. 4. 2016, 11:23; Frill80 (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Tradiční zimní trhy v Rørosu (25. února 2001)

Røros je město v Sør-TrøndelagNorsku spravující stejnojmennou obec. Počet obyvatel dosáhl v roce 2005 asi 5632. U Rørosu se vlévá do Glommy zleva řeka Håelva.

Røros je nejchladnějším místem v Norsku. Je to způsobeno především nadmořskou výškou kolem 600 m a kontinentálním klimatem, v této části země se již neuplatňuje vzduch mírných šířek, jenž se formuje u pobřeží, od kterého je Røros oddělen poměrně vysokým pohořím.

Městem prochází železniční trať a silnice 30 a 31.

Město Røros je známé svými měděnými doly, je jedním ze dvou norských význačných důlních měst, kde těžba začala již v 17. století (tím druhým městem je „stříbrné město“ Kongsberg). Těžba v Rørosu trvala 333 let a byla ukončena až roku 1977. Město bylo znovu postaveno po zničení švédskými vojsky v roce 1679, z té doby má město 80 dřevěných domů, z nichž většina stojí kolem jednoho nádvoří. Mnohé z dochovaných domů si ponechalo své tmavé průčelí ze smolných klád, což jim dodává středověký vzhled. Město Røros bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 1980. Tradiční zimní trhy přitahují velké množství turistů.

Røros a jeho obyvatele proslavil u norské veřejnosti na přelomu 20. století spisovatel Johan Falkberget, který převyprávěl příběh o těžce zkoušených hornících, kteří stojí na nejnižší příčce sociálního žebříčku.

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Røros
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Røros
 Norway  Norské památky na seznamu světového dědictví UNESCO

Bryggen v BergenuRoubený kostel v Urnesu • Røros a okolí • Skalní rytiny v Altě • Souostroví Vega •
Struveho geodetický oblouk • Západonorské fjordy Geirangerfjord a Nærøyfjord