Osobní nástroje

Encyklopedie Mutimediaexpo.cz má nyní na dovolenou !
Termín naší dovolené je — od 8.8. 2017 do 3.9. 2017
Náš neziskový bankovní účet 3200942370/6800 za posledních 24 měsíců vykázal přírůstek NULA korun !
Naše úvahy o zaměstnání brigádníků se zdravotním postižením (srpen, září) jsou proto mimo realitu !

Četa (film)

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Filmový plakát – Četa

Četa (anglicky: Platoon) je americký válečný film, který v roce 1986 natočil režisér Oliver Stone.

Film získal v roce 1986 Oscara v kategorii Nejlepší film.

Obsah

Děj filmu

Chris Taylor (Charlie Sheen) je mladý student, který opouští vysokou školu a dobrovolně se přihlásí do armády, aby sloužil své vlasti ve Vietnamu. Ihned po příletu do Vietnamu je konfrontován s drsnou realitou války: Na letišti jsou nakládány černé igelitové pytle s těly padlých Američanů.

Taylor je spolu s dalšími nováčky přidělen k třicetičlenné pěchotní jednotce Bravo Company, součásti 25. pěchotní divize, v blízkosti kambodžské hranice. Posláním jednotky je vyhledávat v džungli nepřítele a eliminovat je (Seek and Destroy). Psychické a fyzické vyčerpání z těžké služby zmírňuje počáteční Taylorův entuziasmus a nadšení. Obdivuje své zkušenější spolubojovníky a i přes jejich nechuť se s nimi snaží spřátelit.

Během jedné noční akce, kdy četa přespává v džungli, je jednotka napadena severovietnamskou armádou. Při útoku je jeden z nováčků zabit a další člen jednotky zraněn. Hněv ostatních se nespravedlivě obrací vůči Taylorovi, na něhož zkušenější člen shodí svou vinu. Dva nejzkušenější členové jednotky, soucítějící seržant Elias (Willem Dafoe) a tvrdý seržant Barnes (Tom Berenger) se přou o jeho vině. Taylor je lehce zraněn do krku a převezen do polní nemocnice.

Při útoku na jednu vesnici jsou nalezeny zbraně v rýži. Barnes vyslýchá rolníka, kterému poté zastřelí ženu a vyhrožuje zabitím i jeho dítěte. Americká jednotka ve vesnici zmasakruje několik dalších lidí. Burnesův postup viděl Elias, který mu přísahá, že ho za to dostane před vojenský soud. Na to je Elias během jedné z následujících akcí smrtelně postřelen. Jen Chris ví, že to nebyli Vietnamci, ale Burnes.

Četa je vyslána do bojové oblasti a dostane rozkaz držet pozice. Boj je neúprosný, pozice jsou prolomeny. Je povolána letecká podpora. Válečné běsnění přežije jen několik málo vojáků, mezi nimi i Chris a Burnes. Chris bere do ruky pušku a pomstí smrt Eliase, Burnese zastřelí. Na místo dorazí posily a ranění a mrtví jsou odváženi na základnu.

Herecké obsazení

YouTube

The Death of Sgt. Elias (1986)
Battle Cry Willem Dafoe – Platoon


Externí odkazy