Ženšen pravý

Z Multimediaexpo.cz


Ženšen pravý (Panax ginseng, syn. Panax schinseng[1]) je druh rostliny z čeledi Aralkovitých (Araliaceae). Někdy bývá nazýván též všehoj ženšenový. Léčivé látky zjednodušeně nazývané asijský ženšen, čínský ženšen a korejský ženšen též pocházejí z této rostliny. Ženšen pravý patří k nejznámějším exotickým bylinám.

Obsah

Etymologie

Druhový název ženšen (ginseng) je odvozeno foneticky z čínského 人 („řén“ = člověk) a nesnadno přeložitelného 蔘 („šēn“). Znak 蔘 a fonéma šēn se přátelí s mnoha různými významy jako rádce, účastník, duch, vzdech, šlechtic, identita, život, tělo, bůh (ve smyslu přírodního ducha) atd. Grafická a fonetická složka slova řén-šēn tedy, jak tomu už v čínštině bývá, společně zvou několik doplňujících se výkladů - od skromného „člověčí kořen“ až k majestátnému „síla země v podobě člověka“, chce-li někdo. Označení „šlechtic“ se pak používá v tradiční čínské medicíně pro ženšen a některé jiné důležité rostliny.

Popis

Tvar kořene připomíná lidské tělo.

Použití

Ženšen je dnes po celém světě rozšířen jako prostředek doplňkové výživy. Ženšen bývá doporučován jako roborans, k prevenci stresu, pro neurastenické indikace, při cukrovce a též jako afrodiziakum. Oficiálně v současnosti platí názor že účinnost ženšenu nebyla vědecky prokázána a že jeho rozšířené užívání v populaci volá po rigoróznějším výzkumu jeho účinnosti a bezpečnosti[2]. Četnost nežádoucích účinků po užití ženšenu byla blízká placebu, přičemž nejčastějšími nežádoucími účinky byly bolesti hlavy, poruchy spánku a zažívací potíže. Dá se říct že závažnější nežádoucí účinky ženšenu lze prakticky vyloučit[3]. Jednotlivě byly prokázány různé léčivé účinky obsahových látek ženšenu.

Dostupnost

Na tržišti v Korei

Prvotřídní surovina čínského ženšenu je drahá. Nejčastěji užívanou částí ženšenu je kořen. Suší se buďto na slunci, čímž vzniká tzv. bílý ženšen (radix ginseng album), nebo se paří v cukerném nebo bylinném nálevu a následně vcelku suší umělým teplem, čímž vzniká tzv. červený ženšen (radix ginseng rubrum), který je křehký, mírně sklovitý, hnědočervené barvy. Před použitím se většinou krájí nebo práškuje. V lékárnách je k dostání buďto kořenová droga, nebo ženšenové extrakty, sirupy a pilulky, v nichž může být ženšen kombinován s jinými výživovými doplňky, např. vitamíny. Zatímco v kvalitě kořenové drogy se lze zhruba orientovat pozorováním velikosti, textury a počítáním letokruhů, u výtažků je nutné složení stanovit chromatografií nebo hmotnostní spektrometrií[4]. V USA bylo zjištěno, že u tekutých a pilulkových preparátů zpravidla nedochází ke klamání spotřebitele co se týče druhu rostliny a nepřípustných příměsí, avšak obsah účinných látek v nich velmi kolísá[5].

Pověry a magie

Jsou mu přisuzovány téměř magické vlastnosti. Ženšen se používá zčásti podobně jako mandragora.

Reference

  1. [1]biolib - taxon P. ginseng / schinseng

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Panax ginseng