Dovolená : 25. červenec — 22. srpen 2022
Holidays : 25 July — 22 August 2022
Vacaciones : 25 de julio — 22 de agosto de 2022

Žlutokořen jednoduchý

Z Multimediaexpo.cz


Rozvitý květ

Žlutokořen jednoduchý (latinsky: Xanthorhiza simplicissima}}) je druh rostlin patřící do čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae)[1]. Žlutokořen je monotypický rod. Pochází z východu Severní Ameriky, kde jeho původním stanovištěm byl podrost ve vlhkých listnatých lesích.

Obsah

Charakteristika

Žlutokořen je nízký opadavý keř 40 – 80 cm vysoký s tenkými vzpřímenými nevětvenými výhony. Rozšiřuje se podzemními výběžky. Jeho kůra i kořeny jsou nažloutlé, hořké chuti. Lichozpeřené listy jsou až 18 cm dlouhé a tvoří je 3 nebo 5 zastřihovaných pilovitých podlouhlých lístků dlouhých 3 - 6 cm. Zjara jsou mladé listy bronzové barvy a na podzim získávají výraznou barvu červenou. Květenství dlouhé 15 až 20 cm vyrůstá zpravidla současně s listy, v březnu až dubnu, a nese květy červenohnědé barvy. V květu je 5 kališních lístků a 5 či 10 tyčinek. Rozkvétá v dubnu a květnu, plodem jsou malé měchýřky nahnědlé barvy velké cca 4 mm.

Použití

Žlutokořen se pěstuje převážně v Severní Americe jako půdopokryvná zahradní rostlina v parcích, kde za příhodných podmínek se rychle rozrůstá. Požaduje vlhkou výživnou půdu s dostatkem humusu. Vysazuje se do stínu nebo polostínu. Množí se odkopky, kořenovými řízky i semeny. Kořen obsahuje alkaloid „berberine“, který působí protizánětlivě, hemostaticky i imunostaticky a proto se využívá na stavění krváceni ze sliznice (hemeroidy, dásně). Stimuluje také sekreci žlučí a žlučového barviva, tím napomáhá při léčbě cirhózy jater. Indiáni užívali kořen proti břišním vředům, nachlazení, křečím a bolestem v krku a v ústech. Užívání kořene ve vysokých dávkách je potencionálně toxické. Žlutokořen jednoduchý lze použít v ČR jako okrasnou rostlinu. Má jen sbírkový význam.[2]

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Category:Xanthorhiza

Odkazy

Reference

Externí odkazy


Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.