Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Adamův most

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Adamův most (2018)
Adamův most z letadla
Satelitní foto NASA: Srí Lanka je vlevo, kontinentální Indie vpravo, uprostřed Rámův most

Adamův most, také nazývaný Rámův most nebo Rama Setu (ze sanskrtského राम सेतु) je řetěz korálových mělčin táhnoucí se mezi ostrovem Manar u severozápadního pobřeží Srí Lanky a ostrovem Raméšvarám u severovýchodního pobřeží Indie. „Most“ je 48 km dlouhý a odděluje Manarský záliv na jihozápadě od Palkského zálivu na severovýchodě.

Některé písčiny vystupují nad vodní hladinu, protože moře v oblasti je velmi mělké. Do 15. století bylo možné po „mostě“ přejít suchou nohou. Podle chrámových zpráv ho poškodil až silný cyklon v roce 1480. Nyní spojuje ostrov Raméšvarám u indického pobřeží s pevninskou Indií Pambanský most.

Obsah

Mytologie

Pojmenování Rámův most odráží jednu z teorií o jeho vzniku. Podle hinduistické mytologie, konkrétně eposu Rámájana, byl most zbudován na Rámovu žádost jeho spojenci (opičí armádou).[1] Most byl zbudován na plovoucích píscích, ale bohové později ukotvili skály do mořského dna, tak vytvořili současný řetěz skalnatých mělčin. Tak pomohli Rámovi zachránit jeho manželku Sítu, unesenou králem démonů Rávanou, který se potom stal vládcem Lanky.

Spor o vzniku

V roce 2007 se indická vláda rozhodla prokopat skrz Adamův most kanál, čímž by se cesta lodí podél pobřeží Indie zkrátila o více než třicet hodin. Tento plán však vyvolal silný odpor hinduistických organizací, které argumentovaly, že nelze ničit „most“, který je podle nich dílem bohů. Indický Nejvyšší soud na základě odborných posudků rozhodl, že most byl stvořen přírodními procesy. Jako reakci na toto rozhodnutí odvolala indická ministrině kultury Ambika Soníová dva ředitele archeologického ústavu, kteří vypracovali odborné posudky a pohrozila demisí, pokud by se za ně premiér zasadil.<refname="mfdnes"/>

Média jako Hindustan Times[2][3], Vaishnava News Network[4] a Indolink[5] již dříve prohlašovala, že most je důkazem pravdivosti událostí vyprávěných v Rámájámě. Podle nich je most starý 1 750 000 let a dokazuje tím tedy zároveň přítomnost lidí v oblasti již v této době. Kromě satelitních snímků NASA uvádějí několik geologických argumentů jako důkaz svých tvrzení. Nicméně NASA se distancuje od tvrzení podporujících tuto teorii. Podle NASA není „most“ nic víc než přírodní řada mělčin a není zde žádný důkaz svědčící o lidské přítomnosti dříve než před 350 000 lety.[6]

Existují různé odhady stáří mostu i rozličné teorie jeho vzniku:

Reference

  1. KRYZÁNEK, Ladislav. Tak existovali bohové, nebo ne?. Mladá fronta Dnes. Mafra, 18. září 2007.
  2. NASA objevila 1 750 000 let starý most, rense.com
  3. Vyvrácení důkazů NASA: Most je příliš vzdálený, trekshare.com
  4. NASA objevila starodávný most mezi Indií a Srí Lankou, vnn.org
  5. NASA vyvrací teorii o Rámově mostu, laputanlogic.com
  6. Rámův most je pouze 3500 let starý
  7. [1]
  8. Není to přírodní struktura, hindu.com
  9. [2]

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Adamův most
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Adamův most
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace