Dovolená : 19. červenec 2024 — 11. srpen 2024
Holidays : 19 July 2024 — 11 August 2024
Vacaciones : 19 de julio 2024 — 11 de agosto 2024

Akihito

Z Multimediaexpo.cz

Císař Akihito a císařovna Mičiko

Akihito (japonsky 明仁; * 23. prosince 1933) je 125. japonský císař. Na trůn nastoupil roku 1989 a je jediným světovým monarchou, který nosí císařský titul. Éra vládnoucího císaře Akihita je nazývána Heisei (平成, doslova všudypřítomný mír) a podle zvyku, bude po své smrti přejmenován na Císaře Heisei. Oficiálně je oslovován jako "Jeho Říšské Veličenstvo Císař", či jen "Jeho Říšské Veličenstvo", v psaném projevu pak "Panující Císař". Je také bratrancem princezny Bangja, poslední korunní princezny Koreje.

Obsah

Životopis

Akihito je nejstarším z pěti synů Císaře Šówa (Hirohita) a císařovny Kódžun (Nagako). V dětství byl navzýván princem Cugu a vyučován soukromými učitely, mezi lety 1940 a 1952 pak navštěvoval Gakushuin, školu japonské aristokracie. Narozdíl od ostatních členů rodiny nikdy nepřijal žádnou vojenskou hodnost. Během amerického bombardování Tokia v březnu 1945, byl společně se svým bratrem princem Masahito evakuován z města a při Americké okupaci, následující bezprostředně po druhé světové válce, jej Elizabeth Gray Vining vyučovala angličtině. Studoval také na katedře politických věd na universitě Gakushuin, nikdy však nedosáhl akademické hodnosti. Ačkoli byl právoplatným koruním princem už od momentu svého narození, byl mu titul oficiálně udělen až 10. listopadu 1952 v Tokijském císařském paláci. V červnu 1953, reprezentoval jako korunní princ Akihito Japonsko na korunovaci královny Alžběty II. Korunní princ Akihito a korunní princezna Mičiko podnikli 37 oficiálních návštěv do ostatních zemí. Trůn převzal po smrti svého otce 7. ledna 1989 a stal se tak 125. císařem v historii Japonska. Oficiálně byl císař Akihito dosazen na trůn jako císař Japonska 12. listopadu 1990. Roku 1998 obdržel od anglické královny The Most Noble Order of the Garter a je tak jediným rytířem ne-evropského původu. V lednu 2003 se císař podrobil operaci prostaty.

Oficiální funkce

Už od svého nástupu na trůn se Císař Akihito snaží císařskou rodinu více přiblížit japonskému lidu. On i se svou manželkou navštívil všechny japonské prefektury, stejně jako osmdesát dalších zemí. V červnu roku 2005 navštívil americké teritorium Saipan, kde se odehrála jedna z nejbrutálnějších bitev 2. světové války. V doprovodu Císařovny Mičiko nabídl modlitby a květiny na mnoha místech vzdávajících hold nejen padlým Japoncům, ale i Americkým vojákům, Korejským dělníkům a místním obyvatelům. Šlo o první cestu japonského monarchy na bojiště 2. světové války. Saipanskou cestu přijal japonský lid s velkou chválou, stejně jako Císařovy návštěvy válečných pomníků v Tokiu, Hirošimě, Nagasaki a na Okinawě v roce 1995. 6. září 2006 oslavil narození prvního vnuka, prince Hisahita, třetího dítěte jeho mladšího syna. Hisahito je první mužský následník v císařské rodině po 41 letech(posledním byl jeho otec, princ Akišino), a mohl by odvrátit následnickou krizi, jelikož Imperátorovu staršímu synovi, korunnímu princi, se narodilo pouze jedno děvče- princezna Aiko, která podle současně platného nástupnického práva nemůže zasednout na trůn.

Manželství a děti

10. dubna 1959 si vzal slečnu Mičiko Šóda (narozena 24. října 1934). Nová korunní princezna byla první nešlechtic, který se přiženil do císařské rodiny. Mají tři děti:

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Akihito
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Akihito