Akrobatické lyžování

Z Multimediaexpo.cz

Akrobatické lyžování se skládá ze tří olympijských disciplín - akrobatický sjezd - (jízda v boulích - moguls), akrobatické skoky a skikros (na OH bude poprvé 2010 ve Vancouveru). Původní disciplina tohoto sportu byl Balet na lyžích (AcroSki). Teprve později vznikaly ostatní discipliny, Balet na lyžích zanikl jako závodní disciplina v roce 1992.

Obsah

Disciplíny Akrobatického lyžování

Všechna tato odvětví jezdí jak muži tak ženy. Každé 2 roky se koná mistrovství světa a existuje i světový pohár. Na Zimních olympijských hrách 2010 se i skikros stane olympijskou disciplinou.

Akrobatický sjezd

Jízda v boulích - MOGULS - je sjezd nerovného terénu, na sjezdovce jsou vybudované 2 skoky. Závodníci musí sjet nejen rychle (25% výsledku) a odskákat kvalitní triky na skocích (taktéž 25% výsledku), ale hlavně musí boulemi projet technicky čistě, bez pádu, úhledně a s lehkostí (50% výsledku). ČR špičkově reprezentuje v závodech mogulech Nikola Sudová.

Akrobatické skoky

Závodníci skáčí na speciálních můstcích a předvádí skoky s manévry, salta a salta s vruty. Rozhodčí hodnotí provedení, výšku a délku skoku a dopad. Známka je pak násobena koeficientem obtížnosti skoku. Nejúspěšnější český reprezentant historie je Aleš Valenta.

Skikros

Skikros je disciplína, kde se 4 nebo 6 závodníků pustí ze svahu dolů a na točité trati se každý snaží dojet do cíle dřív než soupeř - nejrychlejší vyhrává. Českou republiku mimojiné reprezentuje několikanásobný mistr světa Tomáš Kraus.