Dovolená : 19. červenec 2024 — 11. srpen 2024
Holidays : 19 July 2024 — 11 August 2024
Vacaciones : 19 de julio 2024 — 11 de agosto 2024

Al Gore

Z Multimediaexpo.cz

Nositel Nobelovy ceny
Al Gore

Albert Arnold Gore Jr. (* 31. března 1948) je americký politik, bývalý viceprezident Billa Clintona a neúspěšný kandidát na prezidenta. Společně s Mezivládním panelem pro klimatické změny (IPCC) je držitelem Nobelovy ceny míru za rok 2007.

Život

Al Gore se narodil ve Washingtonu, D.C., jeho otec byl kongresman za Tennessee – Albert Gore Sr.

Al Gore nejprve studoval v Washingtonu, roku 1965 se zapsal na Harvardskou universitu a v roce 1969 studium úspěšně dokončil (diplomová práce na téma: „Vliv televize na výkon prezidentského úřadu“).

Po absolvování studia narukoval do války ve Vietnamu, kde působil do května 1971 jako válečný reportér. Po ukončení vojenské dráhy pracoval jako novinář pro několik různých novin až do roku 1976, kdy se několikrát neúspěšně pokoušel studovat na Vanderbildově universitě.

V roce 1976 byl zvolen jako demokrat kongresmanem za Tennessee. O deset let později (1986) se stal senátorem. V průběhu své politické kariéry se angažoval v ekologické problematice a pomohl prosadit některé významné zákony, například roku 1980 byl jedním iniciátorů návrhu zákona, jež byl nařídil asanaci chemicky zamořené půdy a odstranění skládek. Je také jedním z autorů politické deklarace o ochraně životního prostředí na Zemi jako závěrečného dokumentu mezinárodní konference o ochraně ozónové vrstvy (1989).

V roce 1988 kandidoval na prezidenta, ale nezískal demokratickou nominaci (Demokratickým kandidátem se stal Michael Dukakis, prezidentem se stal republikánský kandidát George H. W. Bush. Podpořil válku v Perském zálivu (podporu získala jen u 10 demokratických senátorů).

V dalších volbách, v roce 1992, si jej Bill Clinton zvolil jako running mate a po vítězství ve volbách se stal 20. ledna 1993 viceprezidentem Spojených států amerických. V této funkci pracoval i v druhém Clintonově funkčním období (po volbách roku 1996).

V této funkci patřilo k jeho prioritám snížení výdajů federální vlády USA, ochrana životního prostředí, podpořil vznik NAFTA. Na konci 90. let byl významným zastáncem Kjótského protokolu. V zahraniční politice Gore podporoval například odstranění Slobodana Miloševiče (1998) a bombardování Iráku kvůli neochotě Saddáma Husajna spolupracovat se zbrojními inspektory.

Nevyhnul se politickému skandálu – obvinění, že pro získávání na prezidentskou kampaň v roce 1996 využíval federální prostředky – telefon.

V roce 2000 Gore opět neúspěšně kandidoval na prezidenta USA, ale byl poražen George W. Bush Jr. Zajímavostí je, že jako svého případného viceprezidenta si zvolil senátora za Connecticut Josepha I. Liebermana - bylo to poprvé v historii USA, kdy se ortodoxní Žid dostal na kandidátku jedné ze dvou hlavních politických stran pro tuto funkci.

Roku 1969 se oženil s Mary Elizabeth Aitcheson, zvanou „Tipper“, se kterou má čtyři děti – Karennu Gore Schiff, Kristin, Sarah a Alberta III. Al Gore se hlásí k baptistům.

Dílo Ala Gora

  • Earth in the Balance: Ecology and the Human Spirit, Houghton Mifflin1992 a 2000 (Země na misce vah: Ekologie a lidský duch, 2000)
  • Joined at the Heart: The Transformation of the American Family, 2002
  • Film An inconvenient truth, (2006) - česky: Nepříjemná pravda (filmová cena Oscar za nejlepší dokument v roce 2007)

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Al Gore