Alexandr Panajotov Alexandrov

Z Multimediaexpo.cz


Alexandr Panajotov Alexandrov (* 1. prosince 1951 v Omurtag, Bulharsko), byl bulharským kosmonautem, který se v roce 1988 na palubě Sojuzu dostal na orbitální stanici Mir.

Životopis

Po základní a střední škole absolvoval vysokou školu ve Varně, získal zde titul inženýra elektrotechniky. Potom pokračoval ve studiu, byla to Vysoká vojenská škola Georgi Benkovski. Stal se z něj v roce 1974 vojenský letec, zkušební pilot. V týmu kosmonautů připravujících se na lety do kosmu v SSSR byl od roku 1978, tedy 10 let před okamžikem, kdy z Bajkonuru odstartoval. A po absolvování letu z týmu odešel zpět do Bulharska.

Let do vesmíru

Byl druhou návštěvou na sovětské orbitální stanici. Z kosmodromu Bajkonur odstartoval v sovětské lodi Sojuz TM-5 dne 7.6.1988 a byl tak zapsán jako 206 člověk ve vesmíru. V tříčlenné posádce s ním byli Anatolij Solovjov a Viktor Savinych. Připojili svou loď k Miru a doplnili zde její stálou posádku ve složení Vladimir Titov a Musa Manarov. Pracovali zde na sérii připravených sovětsko-bulharských experimentů. Poté do lodě Sojuz TM-4 přenesli svá kosmonautická křesla z lodi Sojuz TM-5, se kterou přiletěli a která zde po jejich odletu zůstala. Přistáli po bezmála 10 dnech od startu v Sojuzu TM-4

Externí odkazy