Alexandrit

Z Multimediaexpo.cz

Alexandrite 26.75cts.jpg

Alexandrit (Al2BeO4) patří mezi nejcennější drahokamy a je nejvzácnější varietou minerálu chrysoberylu, který je ruským národním drahokamem. Objeven byl poměrně pozdě, 17. dubna 1834 finským mineralogem N. Nordenschildem ve „Smaragdových dolech“ na Uralu.

Kámen budil od samého počátku velkou pozornost pro svou nápadnou barvoměnu, kterou vědci nemohli zpočátku vysvětlit. Proto byl podobně jako i jiné drahokamy před ním rychle opředen legendami a přičítaly se mu nejrůznější vlastnosti. Nejčastěji se o něm říkalo, že je ve dne zeleným smaragdem a v noci fialovým ametystem.

Dnes už je tato záhada vysvětlena. Kámen zbarvený železem a chrómem silně pohlcuje centrální část světelného spektra, které do kamene vstupuje a má jiné složení ve dne při přirozeném světle slunce a jiné při jakémkoli umělém osvětlení. Pochopení podstaty tohoto jevu umožnilo vytvořit syntetické napodobeniny podobných vlastností. „Alexandritový“ efekt byl vyvinout u syntetických korundů, jimiž se přírodní alexandrit nejčastěji imituje.

Fyzikální vlastnosti

  • hustota: 3,71 g/cm3
  • index lomu: 1,75
  • tvrdost: 8,5

Využití

Alexandrit se využívá v klenotnictví jako drahý kámen.

Naleziště

Naleziště alexandritu jsou v Rusku, na Šrí Lance a v Brazílii


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Alexandrit
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Alexandrit