Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Alyson Hannigan

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání


Alyson Lee Hannigan (* 24. března 1974, Washington, D.C., USA) je americká herečka, která svou kariéru odstartovala v roce 1989 rolí v sitcomu Free spirit. O osm let později jí proslavila role v seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Dále se do povědomí diváků dostala rolí flétnistky Michelle ve filmech Prci, prci, prcičky 1, Prci, prci, prcičky 2 a Prci, prci, prcičky: Svatba. V současnosti představuje Lily Aldrin v komediálním seriálu How I Met Your Mother.

Obsah

Dětství

Alyson Hannigan se narodila 24. března 1974 ve Washingtonu v USA Albertovi a Emilii (roz. Posnerová) Hanniganovým. Otec pracoval jako řidič kamiónu a matka byla realitní makléřkou židovského původu.[1][2] Rodiče se rozvedli, když byl Alyson jeden rok. Po rozvodu rodičů, žila Alyson převážně se svou matkou v Atlantě. V roce 1985 se s matkou přestěhovaly do Los Angeles v Kalifornii, kde navštěvovala a roku 1992 úspěšně zakončila North Hollywood High School.

Kariéra

S hereckou kariérou začala již ve čtyřech letech a to účinkováním v nejrůznějších reklamách (např. pro McDonald's). První větší hereckou příležitostí pro ni byla postava Jessie Millsové ve filmu „My Stepmother Is an Alien“ (1988). Poté ztvárnila několik menších rolích v seriálech Roseanne (epizoda Like, a New Job; 1990; postava Jan) a Touched by an Angel (epizoda Cassie's Choice; 1994; postava Cassie Peters). Zlom v její kariéře nastal po získání role v seriálu Buffy, přemožitelka upírů, v němž v letech 1997 - 2003 hrála Willow Rosenbergovou, nejlepší kamarádku přemožitelky Buffy. Díky úspěchu tohoto seriálu dostala Alyson další hereckou příležitost. Jednalo se o postavu flétnistky Michelle Flahertyové v trilogii Prci, prci, prcičky (anglicky American Pie). Seriál Buffy, přemožitelka upírů a jeho pozdější spin-off Angel přinesly Alyson štěstí i v soukromém životě. Během natáčení se seznámila s Alexisem Denisofem, za kterého se 11. října 2003 provdala v kalifornském letovisku Desert hot springs a mají spolu dceru jménem Satyana.[3]

Filmografie

Filmy

Seriály

Reference

  1. Biography for Alyson Hannigan [online]. Internet Movie Database, [cit. 2009-08-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Alyson Hannigan [online]. UGO, [cit. 2009-08-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. (anglicky)Alyson Hannigan Welcomes a Daughter! (People, 31.3.2009)


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Alyson Hannigan
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Alyson Hannigan
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace