Andrea Bocelli

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání


Andrea Bocelli (* 22. září 1958, Lajatico, Toskánsku) je italský, nevidomý tenorista. Interpret populární i klasické hudby.

Obsah

Život a hudební kariéra

Život

Od roku 1965 navštěvoval specializovanou školu pro nevidomé ve městě Reggio Emilia. Nastupoval do ní ještě jako částečně vidící. Končil jako úplně nevidící. Po té nastoupil do internátního ústavu Cavazza v Bologni jehož součástí byla i specializovaná hudební konzervatoř pro nevidomé. Po krátkém Neúspěšném studiu na gymnáziu přešel na učitelský ústav. Po jeho dokončení pokračoval na univerzitě studiem práv. Studium práv úspěšně dokončil, ale zaměstnání v tomto oboru vykonával krátce, jako státem jmenovaný obhájce. Jeho silný zájem o hudbu ho vedl k hledání nových možností studia. Vrcholem pro něj bylo studium v mistrovské třídě Franca Corelliho, který byl jeho dávným idolem.

Hudební kariéra

Dlouho se nemohl jako zpěvák prosadit. Byl odmítán vydavatelstvími. Živil se jako barový klavírista a zpěvák. Zlom nastal v roce 1992, kdy mu Rocková hvězda Zucchero nabídl, aby nahrál jako demo snímek druhý hlas duetu "Miserere". Snímek velice zaujal samotného Luciana Pavarotti, který se o jeho zpěvu vyjádřil velmi pochvalně. Nechtěl věřit tomu, že se jedná o barového zpěváka,pianistu okresního formátu. Brzy se stal známým nejen v Itálii, ale díky písni "Con Te Partirò" i v zahraničí. V roce 19961997 vyšlo ve světě jeho debutové album Romanza, které dosáhlo mnoha miliónového nákladu a stalo se úspěšné v Itálii, latinské Americe, Španělsku a v mnoha dalších zemích. V roce 1999 vydává své druhé album z oblasti populární hudby "Sogno". Následuje album "Sacred Arias", které je naopak výhradně z oblasti "klasické hudby". Prodej jeho alb v USA je obrovský, získává několik cen a dlouho drží přední pozice v prodeji alb klasické hudby. V roce 2001 vydává částečně autobiografické vzpomínky s názvem "Hudba ticha". Tento rok završil vydáním velice úspěšného alba "Cieli di Toscana". Na svých koncertních turné spolupracuje i s Českým národním symfonickým orchestrem.

Diskografie

Literatura

Odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Andrea Bocelli
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace