Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Andy Warhol

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Andy Warhol
Umělecká mozaika s Warholem

Andrew Warhola, známější jako Andy Warhol, (* 6. srpna 1928 (?), † 22. února 1987) byl americký malíř, grafik, filmový tvůrce, autor a vůdčí osobnost americké větve pop artu. Svou kariéru zahájil jako ilustrátor reklamních předmětů. Později se stal známý po celém světě. Byl ztvárněn v několika životopisných filmech a byly o něm natočeny dokumentární filmy. V roce 1991 bylo poblíž rodné vesnice jeho rodičů, ve městě Medzilaborce, otevřeno muzeum věnované jeho tvorbě. Další muzeum bylo otevřeno o tři roky později v rodném Pittsburgu.

Obsah

Biografie

Dětství a raná kariéra

Narodil se jako Andrew Warhola v Pittsburghu rusínským přistěhovalcům, kteří se přistěhovali z Rakousko-Uherské vesničky Miková (dnes severovýchodní Slovensko). Přesné datum jeho narození není zcela jasné. V pramenech lze najít několik údajů, které se vztahují k letům 1928–1931. Warhol koneckonců sám tvrdil, že jeho rodný list z roku 1930 je pouze padělek. Nejčastěji se však jako jeho datum narození uvádí právě 6. srpen 1928. Jeho otec Andrej Varhola pracoval, navzdory četným historkám o jeho pracovním angažmá v uhelných dolech, na stavbách v Pensylvánii, rodina žila na pittsburghské 55. ulici Beelen. Rodina byla řeckokatolického vyznání. Jako dítě se Andy třikrát (poprvé v osmi letech) nervově zhroutil (sydenhamův syndrom), vždy s ročním odstupem. Má dva starší bratry Johna (Jána) a Paula (Pavla).

Jeho umělecký talent se objevil brzy, studoval designový obor na Carnegieho technologickém institutu (Carnegie Institute of Technology) v Pittsburghu. Potkal zde Philipa Pearlsteina, známého amerického malíře expresivních aktů. Ukončením studia získal titul bakalář výtvarného umění (Bachelor of Fine Arts), jemuž na evropských univerzitách zhruba odpovídá hodnost magistra. Po absolutoriu se v roce 1949 přestěhoval do New Yorku a začal úspěšnou kariéru jako ilustrátor časopisů a v reklamě. V pozdější době se u něj projevily jeho homosexuální sklony.

60. léta

Polévka od Campbell Soup Company

Během 60. let se Warhol vypracoval z tvůrce inzerátů na jednoho z nejproslulejších amerických umělců své doby. Warhol s okruhem svých spolupracovníků definovali základní pojmy dekády 60. let. Začal malovat známé americké produkty jako plechovky Campbellovy polévky od Campbell Soup Company nebo Coca-Coly, stejně jako celebrity typu Marilyn Monroe, Troy Donahue nebo Elizabeth Taylorová. Založil své umělecké studio „The Factory“ („továrna“), v němž se obklopil širokou škálou umělců, spisovatelů, hudebníků a undergroundových celebrit. V srpnu 1962 začal s masovou produkcí sítotisku, snažil se nejen vytvářet umění z masových výrobků, ale i v masovém měřítku. Metoda pryžového razítka mu najednou začala připadat „příliš domácká“. Prohlásil: „Jsem neobyčejně pasivní. Beru věci tak, jak jsou. Pouze se dívám, pozoruji svět.“ Tímto minimalizováním svého pohledu na věc během tvůrčího procesu rozpoutal uměleckou revoluci - jeho práce se velmi rychle staly kontroverzními a populárními.

Warholovy práce z této doby se točí především okolo americké pop-kultury. Různými způsoby zobrazoval dolarové bankovky, celebrity, značkové produkty a obrázky z novinových útržků. Předměty, které zobrazoval, jsou rozpoznatelné na první pohled, Svými aspekty často působí na masy - tento fakt Warhola fascinoval ze všeho nejvíce a toto téma sjednocuje veškeré jeho práce tohoto období.

Dílo

Obrazy, grafiky

Hudba

Andy Warhol byl úzce spjat s americkou rockovou skupinou The Velvet Underground. Od roku 1965 jí dělal manažera a zároveň se stal producentem jejich prvního alba The Velvet Underground and Nico (1967). K jejímu natáčení kapele navrhl přizvat německou zpěvačku Nico. Samotné album se stalo známé mimo jiné díky Warholově osobité obálce - na přední straně desky byl zobrazen výrazný žlutý banán s nápisem „Peel Slowly and See“ („Pomalu oloupejte a uvidíte“). Po stržení obrázku žlutého banánu se na jeho místě objevil oloupaný růžový banán. Po vydání první desky byl Warhol na Reedův popud nucen spolupráci s kapelou ukončit. 16. prosince 2006 sběratel Warrel Hill úspěšně prodal demo verzi debutového LP za 25 200 dolarů, kterou kdysi koupil na bleším trhu za pouhých 0,756 dolaru.

Warhol také navrhl obal dvou desek The Rolling Stones ze sedmdesátých let - Sticky Fingers (1971) a Love You Live (1977). V roce 1975 byl navíc požádán, aby vytvořil několik portrétů Micka Jaggera.

V roce 1990 natočili Lou Reed s Johnem Calem album Songs for Drella (jednou z Warholových přezdívek byla právě Drella, což je složenina dvou slov - Drákuly a Popelky (angl. Dracula & Cinderella ) ). Na tomto albu se Reed Warholovi omlouvá a vypořádává se s jejich bývalými vzájemnými konflikty.

Andy Warhol se osobně znal s mnoha dalšími hudebníky - mezi jinými i s Bobem Dylanem a Johnem Lennonem - navrhoval obal Lennonovy posmrtně vydané desky Menlove Avenue (1986). Také se objevil jako barman ve videoklipu „Hello Again“ hudební skupiny The Cars a ve videoklipu skupiny Curiosity Killed The Cat k jejich prvnímu singlu „Misfit“ (oba tyto klipy byly spolu s mnoha dalšími vyrobeny Warhlovým oddělením Warhol's video production company).

Silně ovlivnil punk-rockovou formaci Devo, stejně jako Davida Bowieho, který podle něho na albu Hunky Dory pojmenoval skladbu „Andy Warhol“.

Knihy a výtisky

Filmografie

Marilyn Monroe podle Warhola (2017)
Nástěnná malba – Andy Warhol a Andrew Carnegie (Pittsburgh)

Velká Galerie

YouTube

1/4 A Day in the Life of Andy Warhol
Andy Warhol – The Complete Picture


Související články

Reference

  1. http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/index_view.php?id=252696

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Andy Warhol
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Andy Warhol
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace