Augit

Z Multimediaexpo.cz

Augit ze skupiny pyroxenů jako zástupce mafitů

Augit (Werner, 1792), chemický vzorec (Ca,Na)(Mg,Fe,Al,Ti)[(Si,Al)2O6], je zelenohnědý až černý minerál ze skupiny jednoklonných pyroxenů.
Název pochází z řeckého augé – lesk.

Obsah

Původ

Typicky vysokoteplotní, horninotvorný nerost běžný v bazických horninách (gabro, čedič, diabas, melafyr, tuf). V normálních podmínkách se často přeměňuje na amfibol (tremolit nebo aktinolit) případně na chlorit.

Morfologie

Je to složitý hlinitokřemičitan vápníku, hořčíku, železa, sodíku a titanu, t = 6, h = 3,3-3,5., který tvoří krátce sloupcovité, hrubě tabulkovité krystaly, tvoří také zrnité agregáty. Dvojčatí podle {100}.

Vlastnosti

  • Fyzikální vlastnosti: Tvrdost 5,5–6, křehký, hustota 3,3–3,5 g/cm³, štěpnost dokonalá podle {110}, nedokonalá podle {010}, lom lasturnatý, nerovný
  • Optické vlastnosti: Barva: tmavozelená, hnědočerná až černá. Lesk skelný, průhlednost: průsvitný až neprůhledný, vryp šedozelený.
  • Chemické vlastnosti: Složení: Ca 0,97 %,Na 15,26 %,Mg 9,26 %, Fe 4,57 %, Al 4,73 %, Ti 2,03 %, Si 22,58 %, O 40,62 %. Rozpustný v HF, slabě rozpustný v ostatních kyselinách. Před dmuchavkou se obtížně taví.

Podobné minerály

amfibol

Využití

Praktické využití nemá.

Naleziště

Hojný minerál.

Související články

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Augit