Beatles

Z Multimediaexpo.cz

The Beatles byla anglická hudební skupina z Liverpoolu. Jsou považováni za jednu z nejslavnějších pop-rockových skupin všech dob, výrazně ovlivnila umění a především hudbu 60. let.

Z muzikantských postupů, které Beatles přinesli, čerpá populární hudba dodnes.

Obsah

Členové skupiny

 1. John Lennon – zpěv, doprovodná kytara, foukací harmonika, klávesy
 2. Paul McCartney – zpěv, basová kytara, klávesy (výjimečně bicí)
 3. George Harrison – zpěv, sólová kytara, sitár, klávesy
 4. Ringo Starr – zpěv, bicí

Manažer: Brian Epstein

Producent: George Martin

Historie skupiny

Paul McCartney

Historie skupiny The Beatles začala v roce 1956, kdy se na pouti v anglickém Wooltonu seznámí John Lennon a Paul McCartney a začínají spolu hrát v hudební skupině Quarrymen. Tímto okamžikem vzniká nejslavnější hudební spojení všech dob - Lennon/McCartney. Lennon a McCartney pak začínají spolupracovat na psaní písní, za první dva roky spolupráce jich napsali kolem jednoho sta. Oba dva prozatím hrají na kytaru.

V roce 1958 přivádí McCartney kytaristu George Harrisona, jehož velkým vzorem byl americký kytarista Buddy Holly. Bubeníkem zůstává původní člen Quarrymen Colin Hanton, který kvůli problémům s alkoholem brzy skupinu opouští. Na podzim 1958 se skupina přejmenovala na Johnny and the Moondogs a v roce 1959 se skupina opět přejmenovala, tentokrát na The Silver Beetles. Protože ve skupině nebyl žádný bubeník, je ke spolupráci přizván Tommy Moore. Ten ovšem u skupiny dlouho nevydrží a na pozvání George Harrisona přichází Pete Best. Rovněž se přidává Johnův spolužák, výtvarník Stuart Sutcliffe, který hraje na basovou kytaru.

V roce 1960 se skupina naposledy přejmenovává na The Beatles (slovní hříčka - beetle znamená brouk, beat znamená tlouci, bít, tep…) a dostává angažmá v německém Hamburku, v podniku Kaiser Keller. Od skupiny odchází Stuart Sutcliffe (o dva roky později umírá na mozkový nádor) a McCartney po něm přebírá basovou kytaru. Beatles se vracejí do rodného Liverpoolu a 21. března 1960 mají první vystoupení v místním Cavern Clubu (česky jeskyně).

Na jaře roku 1961 Beatles opět odjíždějí do Hamburku do podniku Top Ten Club, kde je objevuje zástupce společnosti Polydor a Beatles nahrávají první desku My Bonnie jako doprovod zpěvákovi Tony Sheridanovi. Na podzim téhož roku si jich v Cavern Clubu všímá Brian Epstein, začne jim dělat manažera a domluví jim několik zájezdů. V létě roku 1962 Beatles potřetí a naposledy odjíždějí do Hamburku a působí ve Star Clubu. V září se vracejí zpět do Anglie, loučí se s Petem Bestem a na post bubeníka přichází Ringo Starr (narozený jako Richard Starkey), nejstarší hráč se zkušeností z několika dalších skupin. V říjnu 1962 vydává skupina u společnosti EMI první SP singl s názvem Love Me Do (na druhé straně píseň P.S. I Love You), který se dostal na 17. místo nejprodávanějších desek. Druhý singl Please Please Me / From Me To You, byl už velkým hitem v celé Británii, kde se dostal na vrchol hitparády.

První album, nazvané rovněž Please Please Me (1963), znamenalo začátek beatlemánie ve Velké Británii. Beatles také hrají naposledy v Cavern Clubu a začínají koncertovat po celé Evropě a posléze i celém světě. Během let 1963 a 1964 odehráli přes 200 velkých koncertů. V roce 1964 následovalo úspěšné turné po Spojených státech, vystoupení v The Ed Sullivan Show a natočení prvního filmu: A Hard Day's Night (česky Perný den) i stejnojmenné album. Díky úspěchu Beatles se v americkém žebříčku hitparád začaly prosazovat i další britské rockové skupiny jako např. Rolling Stones, Gerry and The Peacemakers nebo Dave Clark Five.

26. října 1965 jsou Beatles vyznamenáni Řádem britského impéria a natáčí další film Help! (česky Pomoc!). Vystoupení na Shea Stadium v roce 1965, při druhém americkém turné, zaznamenalo rekordní počet 55 tisíc diváků. Hudebně se Beatles začínají odklánět od líbivých, ale bezduchých textů o lásce a začínají experimentovat se zvuky různých nástrojů (např. indický strunný nástroj sitar ve skladbě Norwegian Wood) i hraním se smyčcovým kvartetem (píseň Yesterday), dokonce i s celým orchestrem.

Špičku populární hudby v té době zdaleka nereprezentovali jen Beatles. V USA se prosazují skupiny jako např. Beach Boys, Byrds, Buffalo Springfield, Mamas & Papas, Quicksilver Messenger Service, Jefferson Airplane, ve Velké Británii začínají žebříčky ovládat „syrovější“ Rolling Stones nebo „bluesovějšíYardbirds (či jejich následovníci Cream). Beatles mají na tyto kapely vliv svými novátorskými přístupy k technice nahrávání a zároveň se nechávají sami ovlivňovat.

4. března 1966 pronese John Lennon při jednom interview poznámku o tom, že Beatles jsou populárnější než Ježíš Kristus, rozpoutá se vlna odporu a rozhlasové stanice v USA bojkotují vysílání hudby Beatles. V témže roce Beatles přestávají koncertovat, 1. května 1966 mají poslední vystoupení ve Wembley ve Velké Británii, v srpnu mají poslední oficiální koncert v Candlestick Park, San Francisco, USA. Na konci srpna 1967 umírá manažer Brian Epstein na předávkování barbituráty. V tom samém roce vychází, dle kritiků jedno z nejlepších alb v historii rockové hudby Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, které je poznamenáno hudebními studiovými experimenty.

V roce 1967 Beatles točí další film Magical Mystery Tour i stejnojmenné album poznamenané halucinogenními prožitky z užívání drog. I přes první vážné rozmíšky mezi jednotlivými členy skupina natáčí v roce 1968 pozoruhodné The Beatles(nazývané také White Album podle jeho bílého přebalu). Ringo Starr během nahrávání alba krátkodobě opouští skupinu. Téhož roku zakládají Beatles firmu Apple Corps (česky jablko) - vlastní gramofonovou značku, obchod, filmovou společnost atd. Vzniká další film, tentokrát kreslený, Yellow Submarine.

Rok 1969 je pro skupinu kritický a definitivně vede k jejímu rozpadu. John Lennon začíná na nahrávání vodit kontroverzní japonskou umělkyni a svou druhou ženu Yoko Ono, proti čemuž protestuje hlavně Paul McCartney. John Lennon s ní natočil album Unfinished Music No. 1: Two Virgines a začíná se zabývat vlastními „nebeatlovskými“ hudebními projekty (zakládá skupinu Plastic Ono Band) a protesty proti válce ve Vietnamu. Beatles jako skupina spolu naposledy veřejně koncertují na střeše svého nahrávacího studia 30. ledna 1969 a vzniká poslední film i LP Let It Be. Během jejího natáčení hrozí odchodem ze skupiny George Harrison.

V létě 1969 skupina natáčí poslední studiové album Abbey Road. Dosud nevydané snímky Let It Be jsou předány hudebnímu producentovi Philu Spectorovi k finálnímu zpracování. John Lennon se v té době věnuje pouze Plastic Ono Band a svým mírovým aktivitám a o další hudební výboje Beatles již nemá zájem.

Nakonec je to ale v dubnu 1970 Paul McCartney, kdo ze skupiny odchází a veřejnost se tak poprvé dozví o definitivním rozchodu Beatles. Paul McCartney podává k Nejvyššímu soudu 31. prosince 1970 žádost o oficiální ukončení partnerství Beatles. Všichni členové skupiny se vydávají na sólovou dráhu.

V roce 1994 byly objeveny demosnímky Lennonových písní, ke kterým zbylí členové skupiny nahráli doprovod a vznikly tak poslední písně Real Love a Free As A Bird vydané na albech Anthology 1 (Apple Records, 21. listopadu 1995), Anthology 2 (Apple Records, 18. března 1996), Anthology 3 (Apple Records, 28. října 1996).

Diskografie (UK)

Standardní LP

 1. Please Please Me (Parlophone, 26. dubna 1963)
 2. With The Beatles (Parlophone, 22. listopadu 1963)
 3. A Hard Day's Night (Parlophone, 10. června 1964)
 4. Beatles For Sale (Parlophone, 4. prosince 1964)
 5. Help! (Parlophone, 6. srpna 1965)
 6. Rubber Soul (Parlophone, 3. prosince 1965)
 7. Revolver (Parlophone, 5. srpna 1966)
 8. Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (Parlophone, 1. června 1967)
 9. Magical Mystery Tour (Parlophone, 19. listopadu 1967)
 10. The Beatles (The White Album; Apple / Parlophone, 22. listopadu 1968)
 11. Yellow Submarine (Apple / Parlophone, 17. ledna 1969)
 12. Abbey Road (Apple / Parlophone, 26. září 1969)
 13. Let It Be (Apple / Parlophone, 6. listopadu 1970)

Kompilace

Filmografie

 1. A Hard Day's Night, černobílý celovečerní film
  Scénář: Alun Owen
  Kamera: Gilbert Taylor
  Režie: Richard Lester
  Dále hrají: John Junkin, Norman Rossington, Wilfred Brambell, Victor Spinetti
 2. Help!, barevný celovečerní film
  Scénář: Marc Behm
  Kamera: Gilbert Taylor
  Režie: Richard Lester
  Dále hrají: Eleanor Bron, Leo McKern, Roy Kinnear, Victor Spinetti
 3. Yellow Submarine, barevný kreslený film
  Scénář: Lee Minoff, Al Brodax
  Výtvarník: Heinz Edelmann
  Režie: George Dunning
 4. Magical Mystery Tour, barevný televizní film
  Námět, scénář, režie: The Beatles
 5. Let It Be, barevný hraný dokument
  Kamera: Tony Richards
  Režie: Michael Lindsay-Hogg

Zdroje

 • Matzner Antonín: Beatles, výpověď o jedné generaci. Mladá Fronta, 1987, ISBN 23-075-87-01
 • Černá Miroslava, Černý Jiří: Poplach kolem Beatles. PANTON, 1966, ISBN 35-431-66
 • Clifford Mike a spol.: Album Rocku. Mladé letá (Bratislava), 1991, ISBN 80-0600394-7
 • Černý Jiří: Hvězdy tehdejších hitparád. PANTON, 1989, ISBN 35-431-66
 • Bairdová Julie, Giuliano Geoffrey: John Lennon - můj bratr. Český filmový ústav, 1992, ISBN 59-003-92

Související články

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Beatles
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Beatles