Yoko Ono

Z Multimediaexpo.cz

Yoko Ono s Johnem Lennonem a Pierrem Elliottem Trudeauem

Yoko Ono (* 18. února 1933, Tokio, Japonsko) je japonsko-americká hudebnice.

Obsah

Biografie

Narodila se ve vysoce postavené aristokratické japonské rodině. Byla nejstarší ze tří sester (sestry Eisuke a Isoko) a již v dětství získala klasické hudební vzdělání, hrála na klavír a učila se kompozici a zpěvu. Protože její otec byl na vzestupu v bankovní kariéře, rodina se v roce 1935 přestěhovala do USA, v San Franciscu se otec stal ředitelem banky. O tři roky později, v době kdy Japonsko napadlo Čínu a v USA stoupalo protijaponské cítění, se malá Yoko vrátila s matkou zpět do Tokia, kde navštěvovala základní školu pro děti z vyšších vrstev.

Po skončení 2. světové války se Yoko vydala za otcem do New Yorku, kde pokračovala ve studiích. Znovu se začala věnovat hudbě a postupně se v ní prosazovat. Právě v 50. letech se dostala do světa avantgardních umělců. Za jednoho z nich, Toshibo Ichiyanagima se v roce 1956 provdala. Věnovala se umění, skládání hudby a scházela se s podobně zaměřenými lidmi.

V roce 1962 se Yoko Ono na dva roky vrátila zpět do Japonska. V následujících několika letech se rozvedla, znovu vdala (za filmového producenta Anthony Coxe) a znovu rozvedla . V srpnu 1963 se jí narodila dcera Kyoko.

V polovině 60. let se stala součástí uměleckého hnutí Fluxus. Začala se zabývat videoartem, happeningy, tvorbou uměleckých objektů a protestními mírovými akcemi, kterým se věnuje dodnes. Vydala knihu básní Grapefruit. V roce 1966 navštívila Yoko Ono Londýn se svým dílem Cut piece (česky ustřihnout kousek něčeho), kdy klečela na podiu a diváci z ní mohli odstřihovat kousky ošacení. Vystoupení mělo úspěch a tak dostala nabídku na uspořádání vlastní výstavy nazvané Nedokončené obrazy a předměty v Indické galerii. Tam se, dne 9. listopadu 1966, poprvé setkala s Johnem Lennonem. Lennona Yoko naprosto očarovala, její osobní kouzlo ho natolik pohltilo, že prohlásil, že teprve s ní poznal co je to láska. V květnu 1968 nahrál Lennon s Yoko první společné album Unfinished Music No. 1: Two Virgines, na jehož obalu jsou oba nazí, proto se gramofonová deska musela prodávat v papírovém sáčku. Album obsahuje koláž zvuků a mluveného slova.

V listopadu 1968 bylo rozvedeno Lennonovo manželstí s Cynthií Powellovou a 20. března 1969 mohli John a Yoko v tichosti na Gibraltaru uzavřít sňatek.

Rok 1969 je kritický pro skupinu Beatles. John Lennon začíná na nahrávání vodit Yoko Ono, proti čemuž protestuje hlavně Paul McCartney. Lennon a Yoko zakládají skupinu Plastic Ono Band a začínají se politicky angažovat a protestovat proti válkám. Pořádají různé veřejné akce a mírové happeningy, nejznámější - Bed In - se odehrál květnu 1969 v Montrealu. Novomanželé Lennonovi strávili 8 dní v posteli, vzývali mír, pořádali mírové dýchánky a společně s přáteli (mj. Timothy Leary) nahráli dnes již kultovní skladbu Give Peace a Chance. Také spolu natočili několik filmových experimentů, ale hlavně nahrávají další hudební alba.

V roce 1970 se Beatles oficiálně rozpadli. O rok později se manželé Lennonovi přestěhovali natrvalo do USA a zabydleli se v domě Dakota House v New Yorku. Ve Spojených státech měl John Lennon problémy s imigračním úřadem kvůli dřívějšímu přechovávání drog. V roce 1976 získal „zelenou kartu“. Manželství prošlo krizí (1973), na nějaký čas se Lennonovi od sebe odloučili.

9. října 1975 přivádí Yoko Ono na svět jediné společné dítě, Seana Ono Taro Lennona. Po narození syna si Lennon dává pauzu a uzavírá se před okolním světem, věnuje se pouze dítěti, zatímco Yoko chodí do práce a věnuje se obchodním záležitostem. V srpnu 1980 začal John Lennon po šesti letech znovu skládat hudbu a natáčet písně. Z těchto nahrávek vznikla dvě alba – Double Fantasy (1980) a Milk and Honey (1984).

Dne 8. prosince 1980 se Lennon stal obětí atentátu. Před branou svého newyorského bytu ho zastřelil duševně nemocný Mark David Chapman, kterému se několik hodin předtím podepsal na své nové album Double Fantasy. Při převozu do nemocnice zemřel. Yoko Ono, žije v Dakota House dodnes.

Na přelomu 80. let a 90. let začala Yoko Ono znovu tvořit a vystavovat své umělecké práce, vydala několik sólových alb a zvukovou nahrávku jejích rozhovorů s Lennonem. Uspořádala koncertní turné k albu Rising na kterém jí doprovodila skupina jejího syna Seana. Také složila dva muzikály a uspořádala několik výstav svých děl a Lennonových litografií.

11. prosince 2003 Yoko Ono osobně zahájila výstavu Woman´s room, (česky ženský pokoj) v Praze na Kampě.

Ocenění a nominace

 • cena Grammy za album roku Double fantasy (1982)
 • cena Helen Caldicottové za propagaci míru (1987)
 • čestný doktorát na umělecké škole v Chicago (1997)
 • cena Grammy za produkování filmu Gimme some truth - The making of John Lennon's Imagine album (2001)
 • čestný doktorát práv na liverpoolské univerzitě za umělecký přínos a založení stipendijního fondu Johna Lennona v roce 1991 (2001)
 • cena za nejlepší výstavu YES od Americké společnosti uměleckých kritiků (2001)
 • Skowheganova cena za použití rozmanitých prostředků v umění (2002)

Diskografie

Studiová alba

[*] = s Johnem Lennonem

Bibliografie

 • Grapefruit
 • It's Me (v japonštině)

o Yoko Ono (v angličtině)

 • Clayson, Alan a kol.: Woman: The Incredible Life of Yoko Ono
 • Goldman, Albert: The Lives of John Lennon
 • Green, John: Dakota Days
 • Hendricks, Geoffrey: Fluxus Codex
 • Hendricks, Geoffrey: Yoko Ono: Arias and Objects
 • Hopkins, Jerry: Yoko Ono
 • Millett, Kate: Flying
 • Pang, May: Loving John
 • Rumaker, Michael: The Butterfly
 • Seaman, Frederic: The Last Days of John Lennon (česky Poslední dny Johna Lennona. Paseka, 1995, ISBN 80-7185-035-7, překl. Tamara Nathová)
 • Sheff, David: John Lennon and Yoko Ono: The Playboy Interviews
 • Weiner, Jon: Come Together
 • Wenner, Jann: The Ballad of John and Yoko
 • Yoon, Jean: The Yoko Ono Project

Zdroje

 • Bairdová, Julie; Giuliano, Geoffrey: John Lennon – můj bratr. Český filmový ústav, 1992, ISBN 59-003-92

Související články

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Yoko Ono