Bicí souprava

Z Multimediaexpo.cz

Soubor:Drum kit illustration edit.png
Bicí souprava: 1 Basový buben 2 Kotel 3 Virbl 4 Toms 5 Hi-hat 6 Činely Crash a Ride.Další: China činel, Splash činel, kravský zvonec, tamburína

Výrazem bicí označujeme bicí nástroje, ale hlavně bicí soupravu a také hudebníka - bubeníka v hudební skupině.

Bicí souprava se skládá z jednotlivých bubnů a činelů a jejich stojanů, přechodů, popř. dalších perkusivních nástrojů a sedačky pro bubeníka. Velký buben bývá ovládán šlapkou či dvoušlapkou, stejně tak i hi-hat činel.

Obsah

Malý buben

Jinak také snare (podle jedné z technik, které se na něj hrají, bývá na české scéně nepřesně označován virblem), bývá usazen uprostřed pedálů. Jedná se o mělký buben se „struníkem“ umístěným na spodní bláně. Struník je několik pružin, které dodávají malému bubnu jeho charakteristický zvuk.

Velký buben

Basový buben, též označován jako „kopák“, „dupák“, "šlapák", "basák" atp. Ovládán šlapkou, nebo dvoušlapkou. Vycpává se dekou nebo molitanem, aby jeho zvuk nepřezníval. Jako všechny ostatní bubny má dvě blány, přičemž do rezonanční blány se v profesionálních soupravách dělá otvor pro mikrofon.

Tom tom

Tomů je v soupravě libovolný počet. Slouží především k hraní takzvaných breaků neboli přechodů. Mají hluboký, ale můžou mít i vysoký zvuk.

Floor tomy

V bubenické hantýrce „kotle“. Jsou umístěny na nožičkách na zemi, odtud také název. Znějí hlouběji než tom tomy.

Činely

Činelů je hodně druhů, mezi nejznámější patří např. ride, crash, splash nebo china. Nejpoužívanější činel (činely) je hi-hat (hajtka). Jedná se o dva činely umístěné proti sobě na stojanu s pedálem.

Technika

Netypickými bicími hudebními nástroji jsou elektronické bicí nástroje a bicí automaty (Yamaha, Roland). Jejich používání začalo až v druhé polovině 20. století - logicky s možností jejich výroby díky technologickému pokroku. Tyto soupravy mají řídící panel, pomocí kterého je možné upravit zvuk jednotlivých bubnů.

Související články