Casey Stoner

Z Multimediaexpo.cz

Casey Stoner (2007)

Casey Stoner (* 6. října 1985, Southport, Austrálie) je australský motocyklový závodník.

Obsah

Závodní kariéra

Casey Stoner odstartoval svou kariéru v mistrovství světa v roce 2002 pod křídly bývalého závodníka Lucia Cecchinella na Aprilii ve třídě do 250 ccm. Jeho nejlepším umístěním v premiérové sezoně bylo 5. místo z Grand Prix České republiky. Celkově skončil v šampionátu na 12. místě.

Casey ve 125 ccm

V roce 2003 Stoner pokračoval ve spolupráci s Cecchinellem a Aprilií. Přesunul se však do slabší kubatury. Ukázalo se to jako správná volba. Mladý Australan si v Německu připsal své první pódiové umístění a v posledním závodě ve Valencii získal své první vítězství ve světovém šampionátu. V celkovém hodnocení skončil na 8. místě. Svými výkony si pro následující sezonu vysloužil angažmá u továrního týmu KTM.

V oranžových barvách rakouské stáje v roce 2004 vyhrál Grand Prix Malajsie a opět vylepšil své konečné umístění v konečné tabulce, když skončil na 5. pozici.

Další spolupráce s Cecchinellem

V ročníku 2005 se Stoner vrátil do týmu Lucia Cecchinella. Startoval v kubatuře do 250 ccm na Aprilii. V této sezoně konečně ukázal naplno svůj talent. Byl jediným jezdcem startovního pole, který dokázal svádět vyrovnané souboje se „španělským zázračným dítětem“ Danielem Pedrosou. V sezoně si Stoner připsal 5 vítězství a s 254 mistrovskými body obsadil celkově druhé místo, právě za mladým Španělem. Nastal tak pravý čas pro přesun do královské kubatury MotoGP.

Casey Stoner na GP Brno 2006

Do nejsilnější kubatury se Stoner v roce 2006 přesunul i s celým týmem Lucia Cecchinella. Aprilia však v této třídě nestartuje, a tak tým začal spolupracovat s japonskou Hondou. Při své debutové sezoně v MotoGP překvapil Casey odborníky i širokou veřejnost, když si hned ve druhém závodě sezony vyjel v Kataru pole position. Samotný závod už však tak povedený nebyl a Casey dojel pátý. Úspěch v podobě poháru přišel hned v následujícím závodě v Turecku, kdy Stoner obsadil 2. místo. V tomto roce Casey projížděl cílem buď mezi prvními, nebo vůbec. V 17 závodech šampionátu dojel 10x v první osmičce a 7x šachovnicový praporek neviděl. V konečném pořadí obsadil 7. místo. I přes nevyrovnané výkony si Caseyho pro příští sezonu překvapivě vybral tovární tým Ducati.

Suverén sezony 2007

Casey Stoner na GP Brno 2007

Že Italové dali důvěru tomu pravému se ukázalo hned v úvodu sezony 2007, který překonal i ta nejoptimističtější očekávaní. V prvních 4 závodech si Stoner připsal 3 vítězství. Za celou sezonu se ve startovním poli nenašel nikdo, kdo by Australana v rudých barvách italské stáje dokázal pravidelně porážet. Stoner si v této fenomenální sezoně připsal víc vítězství, než za celou dosavadní kariéru v Mistrovství světa – na nejvyšším stupínku stanul celkem 10x. O zisku titulu světového šampióna definitivně rozhodl stylově – vítězstvím v domácí Velké ceně na Phillip Islandu už 3 závody před koncem seriálu.

2008: Obhajoba titulu

Po fantastické předchozí sezóně nemohli mít u Ducati jiné cíle než napodobit minulé výsledky. Konkurence však měla být mnohem silnější a hlavně Valentino Rossi toužil po titulu.Vítězství v úvodním závodě v Kataru navnadilo fanoušky italské továrny,realita se však ukázala v následujících třech závodech trošku jiná,když Casey Stoner nestačil na Hondu a Yamahu.Naději mu vrátil až hattrick z Velké Británie,Nizozemska a Německa.Najednou se stal Stoner velkým favoritem na titul,ale přišlo velké zklamání když po pádu prohrál s Rossim bitvu století na okruhu Laguna Seca.Následují dva závody byly rovněž obrovským zklamáním.Stoner v obou podnicích upadl a nezískal ani bod.Chuť si zpravil až na domácím závodě na Phillip Islands a španělské Valencii.

Zajímavosti

• Stonerova pole position při jeho druhém startu v MotoGP znamenala, že se stal druhým nejmladším jezdcem královské třídy, který startoval z pole position po Freddie Spencerovi.
  • Stoner je druhým nejmladším mistrem světa v královské kubatuře po Freddie Spencerovi.
  • Stoner získal první titul pro továrnu Ducati od jejího návratu do MotoGP v roce 2003.
  • Jeho vítězství v Kataru jej učinilo prvním Australanem, který získal výhru ve všech třech současných kategoriích.
  • Je prvním jezdcem královské třídy, který dokázal na motocyklu evropského výrobce vyhrát tři ze čtyř úvodních závodů sezóny od roku 1972, kdy se tento kousek povedl Giacomo Agostinimu.
  • Jeho druhé místo v Turecku jej učinilo nejmladším Australanem, který stál na pódiu v nejvyšší třídě.
  • Na počátku jeho kariéry stál Alberto Puig a Casey se krátce přestěhoval do Španělska.
  • Casey získal pro KTM první vítězství v Grand Prix Malajsie 2004.
  • V lednu roku 2007 se Casey oženil se svou přítelkyní slovenského původu, Adrianou.

Statistiky v Grand Prix

Sezona Třída Motocykl Závody Vítězství Pódia Pole position Nejrychlejší kola Body Umístění Světový šampión