Charles Manson

Z Multimediaexpo.cz

Vězeňské foto

Charles Milles Manson (* 12. listopadu 1934) je jedním z nejznámějších americký zločinců. Většinu svého života strávil ve vězení, nejčastěji za zločiny jako krádeže aut, podvody a padělání kreditních karet. Určitou dobu se živil jako pasák. Na sklonku 60. let se stal hlavou skupiny známé jako „Rodina“ (The Family), která měla posléze na svědomí několik brutálních vražd. Mezi nimi i vraždu Sharon Tate, manželky režiséra Romana Polanského, která byla v osmém měsíci těhotenství. Manson byl v případu známém jako „Tate-La Bianca case“ odsouzen k trestu smrti. Ten byl po změně zákonů v Kalifornii změněn na doživotí, ačkoliv mu nebylo prokázáno, že by osobně spáchal vraždu. V květnu roku 2007 mu byla již pojedenácté zamítnuta žádost na podmínečné propuštění. Další šanci má až v roce 2012. Svůj trest si odpykává ve věznici Corcoran v Kalifornii.

Charles Manson se v populární kultuře stal po svém uvěznění doslova ikonou a symbolem zla. Zpěvák Marilyn Manson si příjmení vybral právě podle Charlese Mansona. Zpěvák Axl Rose se proslavil svými tričky s Mansonovou tváří a nápisem „Charlie Don't Surf“ a na album The Spaghetti Incident? jeho kapely Guns N' Roses byla zařazena píseň, kterou Manson napsal. Po soudních sporech údajně výtěžky z těchto triček a této písně putují k pozůstalým po V. Frykowském.

Manson byl také přítelem Dennise Wilsona z The Beach Boys a je autorem textu k písni „Never Learn Not To Love“. Trent Reznor (NIN) nahrál jedno ze svých alb v domě na 10050 Cielo Drive t.j. v domě kde byli zavražděni Sharon Tate, Abigail Folgerová, Voyciech (Voytek) Frykowski, Jay Sebring a Steven Parent. V roce 1994 byl tento dům zbořen, ale Reznor si z domu odnesl vstupní dveře. Jsou to ty samé dveře, na které Susan Atkinsová napsala krví Sharon Tate slovo „pig“ (prase). Tyto dveře Reznor údajně používal jako vstupní dveře ke svému nahrávacímu studiu s názvem „Le Pig“, kde vznikla deska The Downward Spiral.

Doporučená literatura

KING, Greg. Sharon Tateová Polanski a Mansonovi vrazi. 1. vyd. Praha: Garamond, 2002. 358 s. ISBN 80-86379-35-3

Externí odkazy