Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Charlie Straight

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Charlie Straight (Palladium, říjen 2012)

Charlie Straight je indie rocková / britpopová kapela založená v roce 2006 v Třinci v České republice. Hraje ve složení Albert Černý (zpěv, kytara), Michal Šupák (klávesy, akordeon, kytara, vokály), Johnny Cienciala (basová kytara) a Pavel Pilch (bicí).

Obsah

Historie

Členové kapely se dali dohromady v Třinci. Pavel Pilch učil Alberta Černého na bicí a s Michalem Šupákem hrál v několika jazzových kapelách. Johnny Cienciala a Albert Černý se setkali na třineckém gymnáziu, kde společně hráli se Zuzanou Kudelovou v kapele Funkiers a v jazzovém triu s Michalem Workem zvaném 3JAZZ. První zkouška Charlie Straight proběhla v třinecké hudební škole v srpnu 2006.

V roce 2007 kapelu na základě demosnímků objevil Michal Novák ze serveru Bandzone.cz. Ten se také stal producentem dlouho očekávané debutové desky She's a Good Swimmer. Její křest proběhl 17. června 2009 ve vyprodaném klubu Fabric v Ostravě. Deska kromě pochvalných recenzí v tisku[1][2][3] a příznivých ohlasů z hudební branže získala i ocenění za nejlepší album roku v hudebních cenách Anděl 2009.[4]

Skupina zpívá anglicky a je silně ovlivněna britskou scénou, zejména kapelami jako Coldplay, Radiohead, The Kooks a dalšími. Pro Charlie Straight jsou charakteristická energická živá vystoupení a bezprostřední projev frontmana kapely Alberta Černého. Kapela se pohybuje na pomezí indie rocku a brit popu, definuje ji však zvuková a výrazová pestrost a precizní angličtina zpěváka Alberta Černého. Ten je také výlučným autorem všech písní (hudba i text). Michal Šupák je multiinstrumentalista a student HAMU. Johnny Cienciala smíchal první dema kapely a zabývá se mixem i produkcí.

Videoklip k ještě mimoalbovému singlu Shall We Have a Baby vznikl v domácích podmínkách v roce 2008. Holčičí party nazpívaly Albertova sestra Karolína a Honzova sestra Bára. Kapela s klipem vyhrála internetovou soutěž videoklipů Garážmistr a zajistila si tak účinkování v Noci s Andělem. Sama píseň se stala nejžádanějším koncertním přídavkem. Masivní úspěch zaznamenal první singl 'Platonic Johny' z alba She’s a Good Swimmer. Kapela byla nominována na cenu Český slavík 2009 (Objev roku) a hned nato získala tři ceny Akademie populární hudby (Anděl) v kategoriích Objev roku, Videoklip roku a Deska roku.

Charlie Straight vystupovali na většině zásadních festivalů v České republice a na Slovensku jako Colours of Ostrava[5], Rock for People, Sázava Fest, Benátská Noc, Planet Festival, United Islands of Prague, Noc Plná Hvězd, Šírava Fest, Topfest, Music Fest Přeštěnice, 3necké Kilowatty aj. V roce 2008 jeli na podzimní turné s kapelou Kryštof, na jaře 2009 slavnostně otevírali pobočku mezinárodního řetězce Hard Rock Café v Praze. Mimo to skupina odehrála desítky samostatných koncertů. Ten největší proběhl 1. června 2010 ve vyprodané pražské Akropoli.[6] Kromě Česka a Slovenska hrají Charlie Straight také v Německu, kde mají za sebou vedle koncertů i živé vystoupení v televizi a rozhlase a stále rostoucí fanouškovskou základnu.

Jako indie kapela v pravém slova smyslu vlastní Charlie Straight všechna práva k repertoáru na desce a nejsou omezeni závazky vůči žádnému vydavatelství. Druhé album kapely s názvem "Someone with a slow heartbeat" vyšlo roku 2012 a bylo pokřtěno 13.března v klubu Fléda v Brně.

Členové

Ocenění

Diskografie

Videoklipy

Palladium Fashion Show 2012

Reference

  1. http://musicserver.cz/clanek/26246/Charlie-Straight-She-s-A-Good-Swimmer/
  2. http://www.mix.cz/clanky/2009/15845-charlie-straight--shes-a-good-swimmer/
  3. http://www.koule.cz/cs/clanky/charlie-straight-konecne-priplavali-s-prvni-deskou-casto-takovou-neuslysite-1034.shtml/
  4. http://aktualne.centrum.cz/kultura/hudba/clanek.phtml?id=666128
  5. http://www.kulturavregionech.cz/moravskoslezsky-kraj/festivaly/colours-of-ostrava.html
  6. http://musicserver.cz/clanek/30307/Charlie-Straight-Johny-Said-The-Number-Palac-Akropolis-Praha-1-6-2010/
  7. http://tn.nova.cz/zpravy/hudba/nejlepsim-cesko-slovenskym-umelcem-mtv-se-stala-skupina-charlie-straight.html

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Charlie Straight
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace