Chicxulubský kráter

Z Multimediaexpo.cz

Počítačově generovaná mapa kráteru

Chicxulubský kráter je obrovský impaktní kráter po dopadu velkého meteoritu. Meteorit dopadl asi před 65,5 milionu let do oblasti poloostrova Yucatán v Mexickém zálivu a měl rozměry asi 6 až 10 kilometrů, kráter je široký kolem 180 kilometrů, z větší části je dnes v moři (jen z třetiny na pevnině, kde dnes leží mexické město Chicxulub, podle něhož je kráter pojmenován).

Dopad meteoritu byl enormně silný a způsobil zřejmě celosvětovou ekologickou katastrofu, která přešla v poslední známé masové vymírání na přelomu druhohor a třetihor (tato událost vlastně odděluje obě éry). Odhaduje se, že síla vyvolaná dopadem meteoritu musela být několikatisícinásobně vyšší, než by vyvolala současná exploze všech dnes existujících jaderných zbraní. Stlačením hornin uprostřed místa dopadu vznikl komplexní kráter – po uvolnění tlaku byly stlačené horniny vyzdviženy, podle odhadů do výšky až 15 kilometrů. Dopadem se uvolnila obrovská energie což mělo za následek požáry, zemětřesení, tsunami a srážka byla pravděpodobně příčinou klimatické změny a vyhynutí mnoha živočišných druhů včetně amonitů a dinosaurů. Do atmosféry se uvolnilo množství prachu obsahujícího mj. iridium, prvek hojně se vyskytující v meteoritech. Ten je dodnes přítomen v geologických vrstvách jako tzv. KT hranice oddělující křídu a třetihory.

V průběhu miliónů let se reliéf částečně setřel a kráter byl překryt vápencovými vrstvami. Kráter byl objeven víceméně náhodou v roce 1991 při průzkumu zaměřeném na hledání nalezišť ropy.

Související odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Chicxulub