Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Crawler-Transporter

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Detail přední kabiny crawler-transporteru během převážní raketoplánu Discovery k misi STS-114
Crawler-transporter převáží raketoplán Discovery na rampu 39B
Crawler-transporter #2 ("Franz") v prosinci 2004 během testovací jízdy
Saturn V pro Apollo 8 v průběhu přesunu na startovací rampu

Crawler-transporter je pásové vozidlo, které NASA používala k transportu raket Saturn V a Saturn IB během programů Skylab a Apollo-Sojuz. Nyní jej používá k přepravě raketoplánu z montážní haly Vehicle Assembly Building na odpalovací rampu 39. Přepravuje také nejen raketoplány, ale celý Mobile Launcher Platform.

Dva pásové transportéry byly navrženy společností Bucyrus International a postaveny společností Marion Power Shovel. Každé z nich stálo 14 milionů USD. V době svého vzniku to byla největší pásová vozidla na světě. Nyní drží tento primát německé rypadlo Bagger 288. Crawler-transportéry však zůstávají největší co se týká pásových vozidel s vlastním pohonem.

Popis

Jedno vozidlo váží 2 700 tun a má osm pásů, dva na každém rohu. Každý pás se skládá z 57 částí a každá z částí váží 900 kg. Vozidlo má rozměry 40 x 35 metrů. Výška může být variabilní od 6 do 8 metrů a každá strana může být zvýšena, nebo snížena, nezávisle na ostatních.

Crawler je řízen z dvou kabin, umístěných vpředu a vzadu na vozidle. Nejvyšší rychlost vozidla je 1,6 km/h naložený, nebo 3 km/h prázdný. Vozidlo musí ujet s raketoplánem vzdálenost 5,6 km, průměrná doba, za kterou crawler převeze raketoplán na odpalovací rampu, je 5 hodin. Pohon tvoří 16 trakčních motorů, poháněných 1000 kW generátory. Dieselové motory mají výkon 2 750 hp (2 050 kW). Palivová nádrž má objem 19 m³, spotřeba činí 350 l/km.

Kennedyho vesmírné centrum využívá dva identické crawlery od jejich dodání v roce 1965. Zatím vozidla urazila přes 4000 km. NASA hodlá využívat vozidla i po skončení programu Space Shuttle v roce 2010. Konkrétně pro převoz raket Ares I a Ares V. V případě velice hmotných raket Ares V bude potřeba vyměnit motory crawlerů za výkonnější.

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Crawler-Transporter
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace