Dřišťálovité

Z Multimediaexpo.cz


Soubor:PoisonousMayApple099.jpg
noholist štítnatý (Podophyllum peltatum)
Nandina domestica
škornice Epimedium grandiflorum

Dřišťálovité (Berberidaceae) je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu pryskyřníkotvaré (Ranunculales).

Obsah

Charakteristika

Opadavé i stálezelené keře (vzácně stromy) nebo vytrvalé byliny s jednoduchými nebo složenými střídavými (výjimečně vstřícnými) listy, většinou bez palistů. Listy s peřenou nebo dlanitou žilnatinou, celistvé nebo laločnaté, s celokrajnou nebo zubatou až ostnitou čepelí. Květy jsou oboupohlavné, pravidelné, ve vrcholových nebo úžlabních hroznech, latách, vrcholících nebo klasech. Okvětí rozlišené na kalich a korunu, jen vzácně chybí. Kališní i korunní lístky v počtu nejčastěji 4 nebo 6. Tyčinky v počtu nejčastěji 6 (4 až mnoho), obvykle stojící proti okvětním lístkům. Gyneceum je tvořeno jediným svrchním plodolistem obvykle s mnoha vajíčky. Plodem je bobule, někdy vysychající.

Přes 700 druhů ve 14 rodech. Centrum rozšíření je v severním mírném pásu, vyskytují se na všech kontinentech mimo Austrálie. Mimo Holarktis jsou izolované areály v Jižní Americe (souvisleji v Andách), tropické jižní a jihovýchodní Asii a ve střední Africe.

Dřevo dřevnatých zástupců je často zabarveno do žluta přítomností isochinolinového alkaloidu berberinu. Květy jsou opylovány různými druhy hmyzu, nejčastěji včelami. Semena rozšiřují ptáci a savci, které lákají často nápadně zbarvené plody.

Taxonomie

V některých starších systémech zahrnovala čeleď Berberidaceae jen 4 rody (Berberis, Epimedium, Mahonia, Vancouveria). Ostatní rody byly řazeny do jiných čeledí: Leonticaceae (Bongardia, Caulophyllum, Gymnospermium, Leontice), Nandinaceae (Nandina) a Podophyllaceae (Achlys, Diphylleia, Dysosma, Jeffersonia, Podophyllum, Ranzania).

Čeleď podle pojetí APG II je dělena na 3 podčeledi: Podophylloideae, Nandinoideae a Berberidoideae.

Rod mahónie (Mahonia) byl podle novějších výzkumů vřazen do rodu dřišťál (Berberis), od něhož se liší zpeřenými listy.

Použití

Mnohé druhy dřišťálu jsou v ČR pěstovány jako stálezelené nebo opadavé okrasné keře. Oblíbenou a často pěstovanou trvalkou je škornice (Epimedium), vzácněji se pěstuje i noholist (Podophyllum).

Zástupci

Literatura

  • Judd et al. Plant Systematics: A Phylogenetic Approach. 2. ed. Sinauer Associates Inc, 2002. ISBN 9780878934034.
  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0691116946.
  • Koblížek J. Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků. 2. vyd. Tišnov: Sursum, 2006. ISBN 80-7323-117-4.
  • Hejný S. et al. Květena České republiky 1. 2. vyd. Praha: Academia, 1997. ISBN 80-200-0643-5.

Externí odkazy