Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Disketa

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
3,5" diskety hry System Shock
(89 mm, HD, 1.44 MB)
5,25" disketa (133 mm)

Disketa je magnetické médium sloužící k ukládání a přenášení elektronických dat. Její největší výhodu a důvodem velkého rozšíření byla výrobní cena jak samotných disket, tak i mechanik pro jejich čtení/zápis. Pro pomalost, malou kapacitu a nevelkou spolehlivost se s ní dnes už tak často nesetkáváme.

V angličtině, ale také v odborné terminologii se setkáváme také s označením floppy disk, což je doslova ohebný či pružný disk. Toto pojmenování vzniklo díky vlastnostem prvních disket, které se daly do jisté míry ohnout, aniž by ztratily své zaznamenávací vlastnosti. Proto opakem diskety je právě pevný disk, klasické úložiště dat v osobním počítači.

První diskety představila v roce 1967 společnost IBM, měly průměr 14" (355,6 mm). Průměr disket se průběžně zmenšoval:

Objevily se i málo obvyklé průměry 3" (u Amstrad/Schneider) i menší.

Od poloviny 90. let minulého století se začaly objevovat i velkokapacitní diskety, které využívaly různé technologie. Nejznámější je Iomega ZIP, uvedená koncem roku 1994 s 3,5" disketami a kapacitou 100 MB, později i 250 a 750 MB. Konkurenčním modelem byl LS-120 SuperDisk s 3,5" disketami o kapacitě nejprve 120 MB a později i 240 MB, výhodou tohoto typu byla kompatibilita těchto mechanik s běžnými 1,44MB disketami, nevýhodou výrazně pomalejší čtení a zápis než u Iomega Zipu. Existovaly ale i další, většinou zcela neúspěšné pokusy.

Po roce 2000 obliba disket všeho druhu klesá a díky poklesu cen mechanik i médií CD-R/RW, DVD-R/RW/RAM a flash USB disků se dá očekávat jejich postupný zánik.

velikost v palcích nejčastější kapacity
8" 160 KB 512 KB 1024 KB
5,25" 360 KB 720 KB 1,2 MB (HD)
3,5" 720 KB 1,44 MB (HD) 2,88 MB (ED)

Použití disket v 21. století

Diskety jsou používány pro nouzové bootování v zastaralých systémech, které nepodporují jiná bootovatelná média, a pro aktualizace BIOS, protože většina BIOS a firmwarových programů může být stále spouštěna z bootovatelných disket. Pokud aktualizace BIOS selžou, diskety mohou být někdy použity pro obnovu. V hudebním průmyslu a divadelní technice se stále používá vybavení, které vyžaduje použití disket (např. syntetizátory, samplery, ovládací panely světel).

Více jak dvě desetiletí byly diskety primárním externím úložným zařízením umožňujícím zápis. Na rozdíl od harddisku, disketu rozpozná i naprostý nováček bez zkušeností s počítačem. Díky tomu se obrázek diskety o velikosti 3½ palců stal metaforou pro ukládání dat. Symbol diskety se stále používá v uživatelském rozhraní jako odkaz na ukládání souborů (například Microsoft Office).

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Disketa
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Disketa
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace