Diskové kvóty

Z Multimediaexpo.cz

Disková kvóta je maximální velikost místa na disku pro uživatele, nebo celou skupinu uživatelů. Pro omezení diskových kvót je nutná podpora v jádře operačního systému a podpora v souborovém systému, jako je např. ext2, ext3 nebo ReiserFS. V případě NTFS byla podpora zajištěna nejprve pomocí doplňujících aplikací, které se na systém souborů napojily, později (od NTFS 5.0 ve Windows 2000) již také přímo v jádře operačního systému.

Diskové kvóty přiděluje správce systému. Může omezit uživateli počet souborů (kvóta na počet i-uzlů) nebo kapacitu místa na disku (kvóta na datové bloky). Některé systémy souborů umožňují omezit kapacitu i podle adresáře.

Obsah

Typy kvót

  • Hard limit - maximální možné obsazení diskového prostoru; nad tuto hranici si uživatel už nic neuloží
  • Soft limit - hranice nižší než u hard limitu, lze ji překročit, nicméně uživatel bude varován a poběží mu grace period
  • Grace period - uživatel může dočasně uložit na disk více, než je uvedeno v parametru "soft limit" na dobu zadanou parametrem "grace period". Po uplynutí této doby se uživateli nepodaří na disk uložit více, i když ještě nepřekročil mez zadanou parametrem "hard limit".
  • Inodes, Blocks - kvóty lze nastavit jak na celkový objem dat na disku, tak na počet souborů.

Limity lze nastavovat pro každého uživatele nebo skupinu uživatelů zvlášť. Omezit lze jak celkovou velikost souborů, tak i jejich počet (Inodes, Blocks).

Správa kvót

Diskové kvóty jsou podporovány většinou moderních operačních systémů, včetně UNIXových systémů (AIX, Linux), Microsoft Windows začal s Windows 2000, OS/2, Novell NetWare a další. Metoda správy diskových kvót se liší pro každý z těchto operačních systémů. Pro UNIXové systémy je typický příkaz quota který obstarává administraci i sledování kvót. Windows 2000 a novější verze používají záložku „Přidělená kvóta“ v okně vlastností disku.

Související články

Externí odkazy