Doporučená denní dávka

Z Multimediaexpo.cz

Doporučená denní dávka (DDD), (angl. GDA - Guideline Daily Amounts, RDI - Reference Daily Intake, dříve RDA - Recommended Dietary Allowance ) je pojem používaný v Česku pro vyjádření potřebného individuálního denního příjmu živin (vitamínů, minerálů a dalších látek), který je považovaný za dostatečný na to, aby pokryl potřebu většiny zdravých jedinců (97%-98%, bez rozdílu pohlaví) v každé věkové skupině.

Například základem pro DDD určitého vitamínu je množství, které je nutné k udržení jeho správné hladiny v krvi u testované zdravé osoby. Tyto hodnoty se mohou různě interpretovat, a proto se mohou v jednotlivých zemích od sebe lišit. Porovnáme-li například DDD některých nejdůležitějších vitamínů a minerálů s hodnotami udávanými ve státech EU (RDI), zjistíme, že hodnoty jsou si velmi podobné: například DDD vitamínu C v EU je 60 mg, DDD riboflavinu v ČR je 1,5 mg, v EU 1,6 mg.

Tato čísla nejsou hodnotami doporučovanými pro optimální výživu. Je tomu tak zvláště v případě příjmu vitaminů a minerálů, který je pokládán za nezbytný k prevenci degenerativních nemocí, jako je rakovina a aterosklerotické onemocnění srdce. Přestože bylo provedeno mnoho výzkumů, o definitivním vyhodnocení optimálního příjmu vitamínů a minerálů se stále diskutuje. Určité směrnice pro optimální dávky byly již vypracovány, ale nebyly dosud všeobecně přijaty.

Pouze v případě tuku jako zdroje energie z potravy jsou optimální hodnoty celkem jednotné. Doporučuje se tukem hradit pouze 33% tělesné energie a z toho ne více než 10% z nasycených mastných kyselin.

Vitaminy a minerální látky a jejich doporučené denní dávky dle vyhlášky číslo 450/2004 Sb.
Název látky Jednotka Množství
Vitamin A μg 800
Vitamin B6 mg 2
Vitamin B12 μg 1
Vitamin C mg 60
Vitamin D μg 5
Vitamin E mg 10
Biotin μg 150
Fosfor mg 800
Hořčík mg 300
Jód μg 150
Kyselina listová μg 200
Kyselina pantothenová mg 6
Niacin mg 18
Riboflavin mg 1,6
Thiamin mg 1,4
Vápník mg 800
Zinek mg 15
Železo mg 14


Externí odkazy