Dostih

Z Multimediaexpo.cz

V cílové rovince

Dostih je chovatelská zkouška, prověřující rychlost koně v klusu nebo cvalu, případně jeho schopnost překonávat překážky. Dostihy se v dnešní době pořádají na dostihových závodištích, každý dostih má určité propozice. Dostihy jsou zařazeny do samostatného sportovního odvětví (mimo jezdectví - což je jiné sportovní odvětví), které se oficiálně nazývá dostihový sport.

Obsah

Historie

Od počátku 18.století se na pupud anglického krále Jakuba I. konaly první soutěže nejlepších koní. Kvůli nim nechal založit roku 1711 první moderní závodiště v Ascotu. V roce 1752 vznikla v Anglii organizace Jockey Club, jejíž náplní bylo dostihy řídit. Byl vypracován Dostihový řád, který řešil systém soutěží a kategorií koní v různých věkových třídách. Tento systém pak zavedly i ostatní státy ve světě[1].

Dostihy u nás

Dostihy u nás organizuje a řídí Jockey Club České republiky. Na regulérnost dostihů dohlíží dostihová komise.

Dostihový jezdec se zpravidla označuje jako žokej (i když u nás tento titul přísluší pouze jezdci z povolání, který zvítězil v alespoň 50 dostizích). Na sobě má dres v barvách majitele koně, povinná je i helma a bezpečnostní vesta.

Druhy soutěží

Konání dostihu

Před dostihem

Organizátor dostihu sestaví propozice dostihu, ty jsou zveřejněny v Dostihovém věstníku. Majitel koně nebo osoba jím pověřená podá přihlášku svého koně do dostihu, po termínu podání přihlášek vydá organizátor seznam přihlášených koní. Obvykle týden před startem dostihu podává majitel potvrzení o startu svého koně v dostihu. Na jeho základě se sestavuje startovní listina („startka“). Na ní už mají startující koně přidělená startovní čísla (určují se losem, ale například u neklidných koní lze požádat o přidělení nejvyššího startovního čísla - kůň pak má na startu tu nejnevýhodnější pozici). Stanovená je i váha, kterou kůň ponese, majitel nahlásí jméno jezdce svého koně.

Jezdci uprostřed závodu

Před dostihem probíhá ve vážnici vážení jezdců (včetně sedla), trenér koně v sedlišti osedlá a stájník předvádí v padocku. Jezdci na pokyn startéra opustí vážnici a přejdou do padocku, kde dostanou poslední pokyny od trenéra a majitele koně (tzv. ordre). Na pokyn startéra jezdci nasednou a odchází na dráhu k předvedení zkušebního cvalu (v překážkových dostizích i zkušebního skoku) a pak se dostaví k místu startu.

Reference

  1. EDWARDS, Elwyn Hartley. Velká kniha o koních. Bratislava : Gemini spol.s.r.o, 1992. ISBN 80-85265-36-2. Kapitola Dostihy, s. 228.