Empire State Building

Z Multimediaexpo.cz

Empire State Building (2007)

Empire State Building je po pádu dvou budov komplexu World Trade Center nejvyšší budovou v New Yorku.

Obsah

Status nejvyšší budovy

Tato zikkurratová budova ve stylu art deco byla postavena v roce 1931. Byla navržena firmou Shreve, Lamb & Harmon Associates. Má 102 pater a 381 metrů výšky a s televizní věží dosahuje 443,2 metrů. Od roku 1931 byla nejvyšší budovou na světě (prvenství převzala od Chrysler Building). Roku 1972 však byla dokončena severní věž World Trade Center a tak Empire prvenství ztratila.

Empire State Building je považována za jednu z hlavních dominant New Yorku, která se nachází v pásmu velkých mrakodrapů a nelze ji tak přehlédnout. Mrakodrap se po 11. září 2001 opět stal nejvyšší budovou New Yorku.

Barva osvětlení vrcholu věže se mění podle aktuálních událostí či svátků.

Historické události

Do budovy vinou chybné navigace v mlze narazil dopoledne 28. července 1945 americký bombardér B-25. Při neštěstí zahynulo 11 lidí pracujících v 79. patře a tři členové posádky letounu. Nárazem ani následným výbuchem nebyla narušena statika budovy a škody tak byly vyčísleny na 1 milion dolarů.

V roce 1951 v budově krátce sídlilo nově vzniklé československé vysílání rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa pod vedením Ferdinanda Peroutky.

V kultuře

  • Empire State Building se objevuje ve fiktivním filmu King Kong, kam šplhá a kde umírá obrovský op.

Související články

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Empire State Building
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Empire State Building