Enrico Fermi

Z Multimediaexpo.cz

Nositel Nobelovy ceny
Enrico Fermi ve letech 1943-49

Enrico Fermi (* 29. září 1901, † 28. listopadu 1954) byl slavný italský fyzik známý díky svým výzkumům jaderných reakcí. Zabýval se výzkumem záření beta a záření gama, podílel se na vývoji prvního jaderného reaktoru na světě a významně rozšířil kvantovou teorii.

Narodil se v Římě jako nejmladší ze tří dětí v rodině železničního zaměstnance. Už od dětství se zajímal o přírodní vědy. Studoval na univerzitě v Pise, kde roku 1922 odpromoval ve fyzice. A už v roce 1925 dosáhl svého prvního velkého vítězství. Dokázal, že Pauliho vylučovací princip, jenž vymezuje existenci elektronů v atomu, lze aplikovat také na chování atomů v plynném prostředí. Díky tomu vznikla Fermi-Diracova statistika, která je významným nástrojem při výpočtech v kvantové fyzice.

V roce 1938 získal Nobelovu cenu za fyziku za potvrzení existence nových radioaktivních prvků vytvořených neutronovým ozařováním a objev jaderných reakcí způsobovaných ozařováním pomalými neutrony. Pak však musel emigrovat do USA, aby se jeho rodina vyhnula pronásledování ze strany fašistů (jeho žena byla židovka). V USA se pak podílel na Projektu Manhattan. [1]

Podle Fermiho je pojmenovaný 100. prvek periodické tabulky - Fermium -, který byl objeven roku 1952.
Fermi je rovněž délková jednotka užívaná v jaderné fyzice.

Související články

Literatura

  • Lubomír Sodomka, Magdalena Sodomková, Nobelovy ceny za fyziku, Praha : SET OUT, 1997. ISBN 80-902058-5-2

Externí odkazy